Bağımsız denetim kalitesi ve gelir tablosu kalemlerine ilişkin sınıflandırmanın değiştirilmesi kullanılarak kâr yönetimi arasındaki ilişki: BIST imalat sanayii şirketleri üzerine bir araştırma
The relationship between audit quality and earnings management using classification shifting of income statement items: A research on BIST manufacturing industry companies
- Tez No: 547001
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPASLAN YAŞAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Sınıflandırma değiştirmesinde net kâr rakamı değişmediği için denetçilerin bu tür kâr yönetimi uygulamalarını belirlemeye yönelik zaman ve çaba harcama ihtimalleri düşük olacaktır. Bu nedenle, bağımsız denetim kalitesi ve sınıflandırma değiştirmesi yoluyla kâr yönetimi ilişkisinin araştırılması önem taşımaktadır. Bu çalışmanın amacı, bağımsız denetim kalitesi ve gelir tablosu kalemlerine ilişkin sınıflandırmanın değiştirilmesi yoluyla kâr yönetimi arasındaki ilişkinin araştırılmasıdır. Bu amaca bağlı olarak, esas faaliyet giderlerinin durdurulan faaliyetler ile faaliyet dışı giderlere kaydırılması yoluyla kâr yönetimi ve bağımsız denetim kalitesi ilişkisi araştırılmıştır. Bağımsız denetim kalitesi göstergesi olarak denetim firması büyüklüğünün kullanıldığı çalışmada, 2009-2017 yılları arasında Borsa İstanbul'da işlem gören imalat sanayii şirketleri örneklemine ait veriler en küçük kareler regresyon yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma bulguları; 4 büyük denetim firmaları tarafından denetlenen şirketlerde sınıflandırma değiştirmesi uygulanma ihtimalinin daha yüksek olduğunu göstermiştir. Dolayısıyla, bu sonuç, bağımsız denetim kalitesi arttığında, sınıflandırma değiştirmesinin kullanılma ihtimalinin yüksek olacağını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The auditors will have little chance to spend time and effort to determine such kind of earnings management applications since net earnings does not change in classification shifting. So, it is important to make a research on earnings management relationship by way of the audit quality and classification shifting. The aim of this study is to make a research on the relationship between audit quality and earnings management by way of classification shifting of articles of income statement. With this aim in mind, it has been studied the relationship between audit quality and earnings management by way of shifting the operating expenses to discontinued operations and non-operating expenses. In this study, in which audit firm size is used as the measure of audit quality, the data set of the publicly-traded production firms in Borsa İstanbul between 2009-2017 have been analyzed by using least squares regression method. The findings have shown that the application possibility of classification shifting in the companies audited by big 4 audit firms is higher. As a result, this finding shows us the usage possibility of classification shifting is higher when the audit quality increases.