Batman kenti açık ve yeşil alan yeterliğinin incelenmesi
Investigation of the adequacy of open and green area in the city of Batman
- Tez No: 547030
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESLİHAN DOYGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmanın amacı, Batman kentinde açık ve yeşil alan yeterliğinin incelenmesidir. Kentteki açık ve yeşil alan varlığı; kapladıkları toplam alanlar ve araştırma alanı içerisindeki oranları, kent genelindeki dağılımları, etki alanlarına göre dağılımları ve parsel genişlikleri bakımından incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar; açık ve yeşil alanların, araştırma alanının % 0,64'ünü meydana getirdiğini göstermiştir. Açık ve yeşil alanlar içerisinde en geniş yüzölçümü 375.1282 da ile parklara aittir. Kent genelinde kişi başına açık ve yeşil alan miktarı 1,35 m2 olarak belirlenmiştir. Mahalleler bazında incelendiğinde kişi başına açık ve yeşil alan miktarı 0 (sıfır) ile 15 m2 aralığında ortaya çıkmıştır. Çalışmanın sonuç bölümünde, Batman kentinde açık ve yeşil alanları nitelik ve nicelik yönünden iyileştirmeye yönelik öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to explore the sufficiency of green and open area in Batman city. The existence of open and green area in Batman has been researched according to its total covering area, the rate of the total and eploring area, the general distribution in the city and the area due to its effect and parsel width. The results have shown that, open and green area have only created 0.64 percent of the study area. Among the open and green are the widest part belongs to the parks with 375.1282. The amount of open and green area for per person in city general is determined about 1.35 m2. When it is searched according to neighbourhood the amount of green and open area for per person is occurred between 0 and 15 m2. In the final part of the study it has been offered some ideas to improvement of recovery in the aspect of quality and quantity on open and green area in Batman city.