Multi-feature fusion for GPR-based landmine detection and classification
GPR'a dayalı karamayını tespiti ve sınıflandırılması için çoklu-özellik füzyonu
- Tez No: 547037
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖZDE AKAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Yere nüfuz eden radar (GPR), yer altındaki patlayıcıların, özellikle az miktarda metal içeren veya hiç içermeyen gömülü cisimlerin tespiti ve teşhisi için güçlü bir teknolojidir. Fakat yer altı kargaşa ve toprak bozulmaları mevcut GPR tabanlı mayın tespit ve teşhis yöntemlerinin yanlış alarm oranlarını artırmaktadır. Literatürdeki algoritmalar temel olarak şekil-tabanlı, görüntü-tabanlı ve fizik-tabanlı teknikler kullanır. Bu teknikler analiz edildiğinde, her bir algoritma türünün, kara mayını tespit ve tanımlama problemini çözmek için farklı bir bakış açısına sahip olduğu görülecektir. Bu nedenle, her bir algoritma türü, diğer algoritma türlerine göre daha güçlü ve daha zayıf noktalara sahiptir. Bu çalışma, mevcut GPR tabanlı mayın tespit ve tanımlama yöntemlerinin yanlış alarm oranlarını azaltmak için fizik-tabanlı yöntemler ile görüntü-tabanlı yöntemleri bir arada kullanan birleşik bir özellik önermektedir. Önerilen bu birleşik özellikler destek vektör makinesi (SVM) sınıflandırıcısı ile sınıflandırılmaktadır. Bu çalışmada önerilen algoritma, yarısından fazlası hiç metal içermeyen 300'den fazla simüle edilmiş mayın modeli ve 400'den fazla simüle edilmiş zararsız cisim modeli kullanılarak test edildi. Sonuçlar, bu çalışmada önerilen yöntemin, GPR verisi üzerinde mayın tespiti ve tanımlanması için kargaşa altındaki bir ortamda bile çok yüksek performansa sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Ground penetrating radar (GPR) is a powerful technology for detection and identification of buried explosives especially with little or no metal content. However, subsurface clutter and soil distortions increase false alarm rates of current GPR-based landmine detection and identification methods. Most existing algorithms use shape-based, image-based and physics-based techniques. Analysis of these techniques indicates that each type of algorithms has a different perspective to solve landmine detection and identification problem. Therefore, one type of method has stronger and weaker points with respect to the other types of algorithms. To reduce false alarm rates of the current GPR-based landmine detection and identification methods, this study proposes a combined feature utilizing both physics-based and image-based techniques. Combined features are classified with support vector machine (SVM) classifier. The proposed algorithm is tested on a simulated data set contained more than 400 innocuous object signatures and 300 landmine signatures, over half of which are completely nonmetal. The results presented indicate that the proposed method in this study has significant performance benefits for landmine detection and identification in GPR data even in cluttered environment.