İkili lojistik regresyon analizinde örnek büyüklüğünün önemi
The important of determining sample size on binary logistic regression analysis
  1. Tez No: 547061
  2. Yazar: AYSEL YENİPINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ŞAHİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoistatistik, Eğitim ve Öğretim, Matematik, Biostatistics, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırma öğrenci başarısını etkileyen faktörler ve bu faktörlerin ne derece etkili olduğunun lojistik regresyon kullanılarak belirlenmesinde örnek büyüklüğünün etkisini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Araştırmada 2018-2019 eğitim öğretim yılında öğrenim gören Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi öğrencilerinden oluşan örnek grubu üzerinde çalışılmıştır. Araştırmanın bağımlı değişkeni olan son dönem not ortalamasına (BD) ilişkin bağımsız değişkenler olarak da cinsiyet (C), burs alma durumu (BURS), öğrencinin mezun olduğu lise türü (MT), öğrencinin aylık kişisel harcama tutarı (KH), baba eğitim durumu (BE), anne eğitim durumu (AE), kardeş sayısı (KS), anne ve babanın birlikte ya da ayrı olma durumu (BR) değişkenleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of sample size on logistic regression and the factors effecting student success. In the study, the sample group consisting of the students of Kahramanmaraş Sütçü İmam University who studied in the 2018-2019 academic year were studied. The independent variables related to the last semester grade point average (BD), which is the dependent variable of the research, are gender (C), scholarship receiving status (BURS), student's high school type (MT), student's monthly personal spending amount (KH), father education status ( BE), mother education status (AE), number of siblings (KS), mother and father together or separated status (BR) variables were used.