Bazı sülfonamid bileşiklerinin karbonik anhidraz enzimi üzerine in vitro etkilerinin araştırılması
Investigation of in vitro effects of some sulfonamide compounds on carbonic anhydrase enzyme
  1. Tez No: 547079
  2. Yazar: ERCAN ALPINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA OĞUZHAN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada, glokom hastalığı tedavisinde kullanılmak üzere potansiyel aday olan bazı sülfonamid türevli bileşiklerin karbonik anhidraz enzimi üzerine in vitro etkileri araştırılmıştır. Karbonik anhidraz enzimi, Sepharose-4B-L-Tirozin-Sülfonamid kimyasal yapısına sahip afinite jeli kullanılarak sığır kanından saflaştırılmıştır. Kan örnekleri Siirt ilindeki hayvan kesim noktalarından kesim anında alınmıştır. Spektrofotometrik deneysel çalışmalar, 348 nm'de 0. ve 3. dakikadaki absorbans değerleri belirlenerek yapılmıştır. Sığır karbonik anhidraz enzimine karşı oksadiazol sübstitüye türevli bileşiklerin afiniteleri deneysel olarak araştırılmıştır. Deneysel çalışmalarla elde edilen verilerden yararlanarak inhibisyon sabiti olan IC50 değerleri tespit edilmiştir. Diğer inhibisyon sabiti olan Ki ise Cheng&Prusoff denklemi yardımıyla matematiksel olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, some sulfonamide derivative compounds, which are a potential candidate for the treatment of glaucoma, in vitro effects were investigated on carbonic anhydrase enzyme. The carbonic anhydrase enzyme was purified from the bovine blood by using the affinity gel with the chemical structure of Sepharose-4B-L-Tyrosine-Sulfonamide. Blood samples were taken from the animal slaughtering points in Siirt province at the time of slaughter. Spectrophotometric experimental studies were carried out by determining the absorbance values at 348 nm at the 0 and 3rd minutes. The affinities of sulfonamide derivative compounds against bovine carbonic anhydrase enzyme have been investigated experimentally. The IC50 values, which are the constant of inhibition, were determined by using the datas obtained from experimental studies. The other inhibition constant, Ki, was calculated mathematically with the help of the Cheng&Prusoff equation.