Eğlence endüstrisinin mekansal, sosyal ve ekonomik etkileri: Dominik Cumhuriyeti'nde Survivor örneği
Show business' social, economic and spatial effects: Example of Survivor in Dominican Republic
  1. Tez No: 547078
  2. Yazar: SELİN BELCE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA KUNDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Turizm, Şehircilik ve Bölge Planlama, Radio and Television, Tourism, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Şehir Planlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Kitle iletişim araçlarındaki yenilikler ve küreselleşme, eğlence endüstrisinin gelişimine önemli bir katkı sağlamıştır. Film endüstrisi ile başlayan bu gelişim, televizyon programları ve ardından internetin yaygınlaşmasıyla birlikte güçlü bir pazar haline gelmiştir. Son 20-30 yıllık sürece bakıldığında ise, eğlence sektörünün konu aldığı alanların turistik destinasyonlar olarak öne çıktığı ve gerek çekimler sırasında, gerekse sonrasında hem mekansal, hem sosyal, hem de ekonomik etkilerinin bulunduğu görülmektedir. Bu çalışmada, bir şovun dönemsel olarak başlayıp zaman içerisinde gittiği alanda ne gibi etkiler yarattığı incelenmiştir. Herhangi bir faaliyetin belli bir alana yerleşmesinden farklı olarak buradaki en büyük farklılık ve etken medya ayağı, yani televizyondur. Bu kapsamda, Dominik Cumhuriyeti'nin La Samaná bölgesinde Acun Medya prodüksiyon şirketi tarafından yürütülen televizyon şovu Survivor'ın yarattığı sosyo-ekonomik ve mekansal değişimlerini ele alınmıştır. Survivor programı ulusal düzlemde kitlelere televizyon vasıtasıyla ulaşabilmekte ve onları etkileyebilmektedir; ayrıca, çekimlerinin sürdürüldüğü mekanda, sosyal yapıda ve ekonomik boyutta değişimlere yol açmaktadır, bu da uluslararası düzlemde etkileşim anlamına gelmektedir. Survivor ve daha sonrasında geliştirilen ve uygulamaya konulan bir diğer televizyon şovu formatı Exathlon'un, prodüksiyonun tamamının bulunduğu Dominik Cumhuriyeti'nin La Samaná bölgesinde meydana getirdiği mekandaki değişim ve dönüşümler, bölge halkının bu şov üretiminden ne şekilde ve hangi düzeyde etkilendiği, ve hem yerel toplumun hem de bölgenin ekonomisinde yaşanabilecek etkiler paylaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Innovations in mass media and globalization have made a significant contribution to the development of the entertainment industry. This development, which started with the film industry, has become a strong market with television programs and then with the spread of the internet. When the last 20-30 year process is examined, it is seen that the areas where the entertainment sector takes place as touristic destinations and have both spatial, social and economic effects both during and after the shooting. In this study, the effects of a show started for a specific period and its effects to the area have been examined. Unlike any activity in a particular area, the biggest difference here is the media foot, which is the television. In this context, socio-economic and spatial changes created by Survivor, a television show run by Acun Media production company in La Samaná region of Dominican Republic, were discussed. The Survivor program is able to reach and influence masses on a national level via television; it also leads to changes in space, social structure and economic dimension in the area where it continues to be shooted, which means interaction on an international level. Survivor and another developed and implemented television show format Exathlon causing transformations in the Dominican Republic's La Samaná region, where the entire production has taken place, and how and to what extent the people of the region were affected by this show, and the effects that may occur in the economy of the region are shared.