Yaşlı pnömonili hastalarda D vitamini ile inflamatuar adipokinlerin ilişkisi
Relationship between vitamin D and adipokines in elderly pneumonia patients
- Tez No: 547099
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM MURAT BOLAYIRLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Şensoy, S. Yaşlı pnömonili hastalarda D vitamini ile adipokinlerin ilişkisi. İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Lisansüstü Eğitim Enstitüsü, Tıbbi Biyokimya Anabilim Dalı, Yüksek Lisans Tezi. İstanbul.2019. Toplum kökenli pnömoni (TKP) tüm dünyada sıklığı giderek artan bir sağlık problemidir. Çalışmamızda, yaşlı ve genç TKP olgularında adipoz dokudan salgılanan adipositokinlerden adiponektin ve visfatinin serum düzeyleri ile serum vitamin D ve prokalsitonin düzeyleri arasındaki ilişkileri araştırmayı amaçladık. Çalışmamıza Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Genel Dahiliye, Geriatri ve Göğüs Hastalıkları Poliklinikleri'ne başvuran genç ve yaşlı TKP olguları ve bunlara yaşça uygun kontrol grupları dahil edildi. Çalışma grupları dağılımı; pnömonili yaşlı hasta grubu (n:43), pnömonili genç hasta grubu (n:49), yaşlı kontrol grubu (n:42) ve genç kontrol grubu (n:41) şeklindedir. Serum adiponektin, visfatin ve prokalsitonin düzeyleri enzim immünassay (ELISA) yöntemiyle, vitamin D kemilüminesans yöntemi ile ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Şensoy, S. Relationship Between Vitamin D and Adipokines in Elderly Pneumonia Patients. Istanbul University- Cerrahpaşa, Graduate Education Institute, Department of Medical Biochemistry, Master Thesis. İstanbul.2019. CAP (community-acquired pneumonia) is an increasingly common health problem in the world. In this study, we aimed to investigate the relationship between serum adiponectin and visfatin levels and serum vitamin D, procalcitonin levels in elderly and young CAP patients who admitted to Cerrahpaşa Medicine Faculty Department of General Internal Medicine, Geriatrics and Chest Diseases to Polyclinic. The elderly CAP patients (n=43), young CAP patients (n=49), elderly control group (n=42), young control group (n=41) were included to our study.