Cemil Meriç ve Kemal Tahir'in eserlerinde Türk toplum yapısı
Social structure of Turkey in the works of Cemil Meriç and Kemal Tahir
  1. Tez No: 547100
  2. Yazar: AYÇA GÜLÜNAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF SİNAN ZAVALSIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Türk Dili ve Edebiyatı, Sociology, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmada Türk sosyolojisinde önemli bir yere sahip Cemil Meriç ile sosyoloji ve romanı harmanlayan Kemal Tahir'in Türk toplum yapısına yaklaşımları, çağdaş sosyoloji kuramları çerçevesinde incelenmiştir. Çalışma, üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, Meriç ve Tahir'in hayatlarını ve eserlerini ele alır. Bu bölümde yazarların düşüncesini etkileyen tecrübeler ve tarihsel arka plan ortaya konulmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde çağdaş sosyoloji kuramları kısaca tanıtılmıştır. Meriç ve Tahir'in görüşlerinin bu kuramlarla ilişkisinin analizi açısından kuramlara dair temel bilgi verilmesi gerekli görülmüştür. Üçüncü bölümde Türk toplum yapısını meydana getiren ögeler sosyolojik açıdan ve sosyoloji kuramları bağlamında incelenmiş, Meriç'in ve Tahir'in bu ögeleri nasıl ele aldıkları açıklanmış ve görüşlerinin hangi sosyolojik kuram ile ilişkili olarak ele alınabileceği araştırılmıştır. Sonuç bölümünde Meriç ve Tahir'in görüşleri karşılaştırmalı olarak analiz edilmiş, benzer ve farklı yönlerinin ortaya konulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Approaches of Cemil Meriç, who has an important role in Turkish sociology, and Kemal Tahir, who blends sociology and novel, have been studied within the framework of contemporary sociological theories in this study. The study consists of three parts. The first chapter discusses the lives and works of Meriç and Tahir. In this chapter, the experiences and historical background that affect the authors' ideas have been tried to be put forward. In the second chapter, contemporary sociological theories are briefly introduced. It has been seen as necessary to give basic information about the theories in terms of analyzing the relationship between Meriç and Tahir's views with these theories. In the third chapter, the elements that constitute the social structure of Turkey are examined in terms of sociology and modern sociology theories, how Meriç and Tahir discuss these elements and which sociological theory can be associated with their views, are examined. In the conclusion section, the views of Meriç and Tahir have been analyzed comparatively and it has been aimed to reveal similarities and differences.