Farklı platformlardaki ölçeklenebilir web uygulama programlama arayüzlerinin performans açısından karşılaştırılması
Performance comparison of scalable web application development interfaces in different platforms
- Tez No: 547117
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RÜYA ŞAMLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
İnternete bağlanabilen cihazların sayısı gün gittikçe artmaktadır. İnsanlar tarafından sabit bilgisayarlardan bilgi edinme ihtiyacını karşılamak için başlayan internet kullanımı, sonrasında taşınabilir bilgisayarlar ve mobil telefonlar ile daha ulaşılabilir bir hale gelmiştir. Günümüzde akıllı ev yönetim sistemleri ve birçok cihaz, internet üzerinden bağlantı kurar hale gelmiştir. Artık günlük hayatın içine kadar giren bu cihazlar sayesinde birçok iş çevrimiçi olarak internet üzerinden, bilgisayar ve diğer cihazları kullanılarak yapılabilmektedir. Özellikle, Nesnelerin Interneti (Internet of Things – IOT) kavramından sonra web uygulama programlama arayüzleri (WebAPI) çok daha büyük bir öneme kavuşmuştur. Günümüzde, cihazların, sistemlerin ve modüllerin birbirleri ile iletişimleri büyük oranda WebAPI'ler üzerinden yapılmaktadır. Bu bağlamda WebAPI'lerin performans ve ölçeklenebilirliği çok büyük önem kazanmıştır. Bu tez kapsamında farklı programlama dilleri ile aynı işi yapan örnek prototip WebAPI'ler geliştirilecek olup, bunların performansları birbiri ile kıyaslanacaktır.
Özet (Çeviri)
The number of devices that connect the internet is increasing each day. People started to connect the internet using their personal computers with the purpose of gathering information, then internet became more accessible with the increased popularity of portable computers and mobile phones. Today, intelligent home management systems and many other devices have become interconnected over the internet. As the result of these devices being used in every aspect of our lives, we can accomplish many of our daily tasks, easier than ever. We call these, internet connected devices, Internet of Things (IOT). As IOT become more and more popular, web application programming interfaces (WebAPIs) are now more important than ever. Today all these devices, systems and modules are mostly integrated over WebAPIs. Thus, performance and scalability features of the WebAPIs are very important. In the scope of this thesis, sample prototype WebAPIs will be developed using different programming languages and the performances of these WebAPIs will be benchmarked against each other.