Kapalı alan takip sistemleri için ölçeklenebilir bir çözüm geliştirilmesi: Maden ocağı örneği
Development of a scalable solution for indoor tracking systems: A mining example
  1. Tez No: 941903
  2. Yazar: GAFUR HAYYTBAYEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEREM KÜÇÜK, DR. MAHMUT ÇAVUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Kapalı alan takip sistemlerine olan talep, özellikle maden ocakları gibi zorlu çevresel koşullarda giderek artmaktadır. GPS, açık alan konumlandırmada etkili bir yöntem olmasına rağmen, kapalı alan konumlandırma; donanım, algoritmalar, mimari ve altyapı açısından özgün zorluklar barındırmaktadır. Bu zorlukların üstesinden gelmek amacıyla birçok araştırmacı, algoritma ve donanım tabanlı çözümler geliştirmeye odaklanmaktadır. Bu çalışmada, ölçeklenebilir, hata toleranslı, esnek ve çok platformlu bir kapalı alan konumlandırma sistemi önerilmiştir. Geliştirilen sistem, konum takibi için RFID donanımını kullanmakta olup, veri depolama PostgreSQL veri tabanı ile sağlanmaktadır. Sistem mimarisi, RabbitMQ ve Spring Framework'ü üzerine inşa edilmiş olup, Java programlama dili ile geliştirilmiştir. Önerilen sistem, farklı maden sahalarında test edilmiştir. Çankırı'daki tuz madeninde gerçekleştirilen testlerde, ortalama konumlandırma hatası 12,14 metre olarak ölçülmüştür. Ayrıca, sistem web, masaüstü ve mobil platformlarda geliştirme yapılmasını desteklemekte olup, Mac, Linux ve Windows işletim sistemleriyle uyumludur.
Özet (Çeviri)
The demand for indoor tracking systems has been increasing, especially in challenging environments such as mining sites. While GPS is an effective method for outdoor positioning, indoor positioning presents unique challenges related to hardware, algorithms, architecture, and infrastructure. To overcome these challenges, many researchers have focused on developing algorithmic and hardware-based solutions. In this study, a scalable, fault-tolerant, flexible, and multi-platform indoor positioning system is proposed. The developed system utilizes RFID hardware for tracking, with PostgreSQL as the database for data storage. The system architecture is built on RabbitMQ and the Spring Framework and is implemented using the Java programming language. The proposed system has been tested in different mining sites. In the tests conducted at the salt mine in Çankırı, the average positioning error was measured as 12.14 meters. Additionally, the system supports development across web, desktop, and mobile platforms and is compatible with macOS, Linux, and Windows operating systems. v