Muhammed ed-Debbağ es-Sîvâsî'nin Zâdu'l-Mutezevvicîn fî Zuhri'l- Muteehhilîn adlı eserinin tahkîki
Zad Al-Mutazawwejeen fi Zuhriʾl-Mute'ehhilîn by Muhammad Al-Dabbagh Al-Siwasi critical edition
- Tez No: 547122
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2019
- Dil: Arapça
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
İbadetler fıkhın en önemli konularındandır ve onlardan öyleleri vardır ki, ancak temizlik ile geçerli olurlar. Temizlik konusunun en detaylı anlatılan hükümleri kadınlara mahsus meseleleridir. Bunun sebeplerinden biri hamilelik ve doğum görevinin kadına verilmiş olmasıdır ki, bu durum onun yapısında ceninin yerleştiği ve kanından beslendiği rahim gibi bazı özelliklere sahip olmasını gerektirmiştir. Anne olabilecek hayat sürecinde rahim sahibi olmasının tabii bir sonucu olarak bazı günlerde kadının tenasül organından gelen bir kan görülür; diğer günlerde görülmez. Görülen kan üç çeşittir. Birincisi periyodik olarak görülen kandır ki, o hayızdır. İkincisi doğumdan sonra görülen kandır ki, o nifastır. Bu iki kan çeşidi kadın için normal sayılır. Üçüncüsü ise, bir hastalık olarak kabul edilir ki, o da istihâzedir. Kadının kan görmediği durumlar temizlik sayılır. Bu da sahih temizlik veya fasit temizlik olmak üzere ikiye ayrılır. Yukarda zikredilen durumlar ve kadının gördüğü her bir kan çeşidi için özel fıkhi hükümler vardır. Bu hükümler fakihler tarafından detaylı bir şekilde açıklanmıştır. Birgivî'nin“Zuhru'l-muteehhilîn”adlı risâlesi ve bu risâle üzerine Muhammed ed-Debbâğ es-Sîvâsî tarafından yapılan Zâdu'l-mutezevvicîn fî Zuhri'l-muteehhilîn adlı şerh çalışması da anılan hükümleri inceleyen önemli eserlerden biridir.
Özet (Çeviri)
One of the most important topics the science of jurisprudence examines is the provisions of worships. There are acts of worships that are not valid unless the purity is achieved. Women's purity provisions are the ones most detailed in the field of purity provisions. This is one of because the woman to bear the responsibility of pregnancy and childbirth. This necessitated some physical characteristics, such as the existence of the uterus, the place where the fetus settles. Moreover, the fetus gets fed primarily from the mother's blood. Women at the childbearing age either see blood or not. The blood which the woman sees has three types: the first is periodic, which is menstruation, and the second is after birth, which is puerperium. Both of these are normal conditions for women while the third kind is a pathological one, which is metrorrhagia. The case of not seeing blood is called purity, which also falls into two types: positive purity, and negative one. In this respect, each type of blood discharge the woman sees has specific jurisprudence provisions which jurists explained exhaustively. One of the most important books that tackled these provisions is Al-Bergawi' thesis“Zuhriʾl-Mute'ehhilîn”, which was explained by Al-Siwasi in his book "Zad Al-mutazawwejeen fi Zuhriʾl-Mute'ehhilîn''.