Çoklu kolluk sisteminin yönetimi
Administration of plural law enforcement system
- Tez No: 547123
- Danışmanlar: PROF. DR. NAİL ÖZTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 337
Özet
Bu tez çalışmasının konusu“Çoklu Genel Kolluk Sisteminin Yönetimi”olarak ifade edilebilir. Bu çalışmanın amacı; idari yapılanma içerisinde genel kolluk kuvvetleri olarak askeri statülü ve“sivil”(Burada“sivil”kelimesi“askeri statüsü olmayan”anlamında kullanılmıştır.) statülü kurumların dâhil olduğu çoklu bir sistemin uygulanması ile genel kolluk hizmetlerinin yürütülmesi ve yönetilmesi arasındaki ilişkiyi anlamaya çalışmaktır. Çoklu kolluk sistemi ifadesiyle, bir ülkenin idari yapılanması içerisinde genel kolluk hizmetlerinin askeri statüsü olan ve olmayan birden fazla örgütten oluşan kuvvetlerle sunulması durumu kastedilmektedir. Genel kolluk hizmetlerinin bu biçimde bir statü farkı olmayan, yalnızca“sivil”statülü örgütlerden oluşan kuvvetlerle sunulması ise, tekli kolluk sistemi olarak ifade edilmektedir. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)'nun 2013-2017 yılları arasını kapsayan Yaşam Memnuniyeti Araştırmaları sonuçlarına göre, jandarma teşkilatının, kardeş kurumu polis teşkilatına göre asayiş hizmetlerinin sunumu alanında nispeten yüksek performans göstermektedir. Söz konusu performansı nedeniyle, jandarma teşkilatının önleyici kolluk, polis teşkilatının da adli kolluk alanında uzmanlaştırılması yönünde tedbir alınması kurumsal profesyonelleşme açısından daha uygun bir seçenek olarak görülmektedir. Ayrıca, sahil güvenlik teşkilatının güçlendirilerek, alanındaki bazı özel idari kolluk kuvvetlerinin görevlerini üstlenmesi uygulanabilir bir seçenek olarak ortaya çıkmaktadır. Farklılaşmış ve karmaşıklaşmış suç ortamında, ortak yetenek kümesine de sahip olan, bazı yetenekleri çeşitlenmiş kolluk örgütlerinin varlığı iyi yönetişimde bir zenginliktir. Farklılaşmış kolluk örgütleri farklı problemlerde bir çözüm seçeneği ve bir denge unsurudur. Bu nedenle, yeniden kurumsallaşma sürecinde oldukları değerlendirilen genel kolluk kuvvetleri bu niteliklerini korumalıdırlar.
Özet (Çeviri)
The subject of this PhD. thesis can be stated as“Administration of Plural Law Enforcement System”. In this study, the goal is to understand the relationship between the implementation of a poly-institutionalized system, which makes it plural, comprising law enforcement agencies with military status and agencies with“civilian”status (The expression of“civilian”is used to define the condition of being“without a military status”for the sake of this study.), and execution and administration of general law enforcement services. The expression of“Plural Law Enforcement System”refers to the provision of general law enforcement services through multiple agencies of different administrative categories within administrative structure of a State (a Government), some with military status and some with purely“civilian”status. In contrast, the provision of general law enforcement services through agencies with only“civilian”status is defined as“Singular (Monotype-Institutionalized) Law Enforcement System”for the sake of this study. According to the results of TURKSTAT Life Satisfaction Surveys 2013-2017, the gendarmerie organization performs slightly higher than its brother institution, the police organization, in the field of public order services. Regarding the higher performance of the Turkish gendarmerie in this field, specialization of the gendarmerie in the field of crime prevention, and the Turkish police in the field of judicial law enforcement, is considered to be a more viable option in terms of institutional professionalization. In addition, the coast guard organization's assumption of the duties of some special administration law enforcement agencies in its field is a viable option. In a differentiated and complicated criminal environment, the existence of diversified skills-packed law enforcement organizations also with a common set of skills is an asset in good governance. Existence of differentiated law enforcement organizations is a solution alternative to different problems and an element of equilibrium. Therefore, the general law enforcement agencies, which are considered to be in a process of re-institutionalization, should maintain these qualities.