Sosyal hizmet merkezinden yardım almış olan kadınların psikolojik dayanıklılıklarına etki eden faktörler: ACT modeli incelemesi
Factors affecting the psychological resilience of women who rece-ived help from the social service center: ACT model review
  1. Tez No: 547156
  2. Yazar: DİLEK MALİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CUMHUR TAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyal Hizmetler, Psychology, Social Services
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmanın amacı; Sosyal Hizmet Merkezinden yardım almış olan yetişkin kadınların Psikolojik Dayanıklılıklarına etki eden faktörlere ilişkin kesitsel/ durumsal bir araştırma yaparak elde edilen veriyi ACT modeli ışığında değerlendirmektir/ yorumlamaktır. Çalışma; nicel yöntemle tasarlanmış olup İstanbul il sınırları içerisinde yaşayan 18- 50 yaş aralığında Sosyal Hizmet Merkezinden yardım almış, gönüllü 50 kadın katılımcı ile yapılmıştır. Verilerin toplanması için anket formları ve ölçekler kullanılmıştır. Psikolojik Dayanıklılık bağımlı değişkeni; Sosyo-demografik bilgi formu, Motivasyonel Kararlılık, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek, Koşulsuz Kendini Kabul, Bilinçli Farkındalık ve Yaşam Doyumu ölçeği verilerinden oluşan bağımsız değişkenlerle yordanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the data obtained from the Social Work Center by using a cross-sectional / situational study of the factors affecting the Psychological Resilience of the adult women. The study has been designed with quantitative methods and conducted with subjects who received help from Social Service Center between age range of 18-50. Questionnaires and scales were used for data collection. Psychological Resilience as dependent variable; Socio-demographic data together with Motivational Persistence, Multidimensional, Social Support, Unconditional Self Acceptance, Conscious Difference and Life Satisfaction as independent variable. For data anayses, IBM SPSS Statistics 24.00 program was used.