İç denetimde farklı kaynak kullanımlarının hileleri önleme ve ortaya çıkarmadaki rolü
The role of the use of different sources in internal audit to detect and deter fraud
- Tez No: 547157
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA LERZAN KAVUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 228
Özet
Günümüzde, işletmelerde iç denetim faaliyetleri işletmeler tarafından üç farklı şekilde sağlanabilmektedir. Bunlar; (1) işletme içinde kurulan iç denetim birimi (iç kaynak), (2) işletme dışından bağımsız denetim kuruluşundan alınan iç denetim hizmeti (dış kaynak) ve (3) işletme içi iç denetim birimi ve bağımsız denetim kuruluşunun ortak çalışması (eş kaynak) şeklindedir. Bu çalışmanın amacı, iç denetim faaliyetlerinin yürütülmesinde görülen bu yapıların finansal tablo hilesini önleme, ortaya çıkarma ve raporlama üzerindeki etkileri konusundaki görüşlerin tespit edilmesidir. Bu amaçla, finansal tablo kullanıcılarından olan 410 banka çalışanının anket yoluyla görüşüne başvurulmuştur. Araştırmanın katılımcıları; Türkiye'deki kamu, özel ve yabancı sermayeli mevduat bankalarında çalışan ve kurumsal müşterilerin kredi süreçlerinde görev alan bankacılardır. Araştırmanın sonucunda finansal tablo hilesini önleme, ortaya çıkarma ve raporlamada; iç denetimde dış kaynak kullanımının, iç ve eş kaynak kullanımlarına göre daha etkili olduğu algısına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today internal audit in organizations are carried out in three different ways which are (1) internal audit unit established in the organization (In-House), (2) internal audit provided by an independent unit outside the organization (Outsourcing), and (3) the cooperation of internal audit unit within the organization and the independent audit unit outside the organization (Co-Sourcing). The aim of this study is to detect how these factors affect financial statement fraud which are seen during the operation of internal audit process, to deter and to establish the opinions about its effect on reporting. For this purpose, 410 bank employees who are among the users of financial statement are asked about their opinions through survey. The participants of the study are bank employees working in state, private and foreign-financed deposit banks and taking charge in customer's credit process in Turkey. The result of the study has revealed that using outsource in internal audit to detect, deter and report financial statement fraud is more effective than using in source and co source.