Erişkin hematoloji polikliniğine başvuran polisitemi vera tanılı hastaların klinik ve laboratuvar parametrelerinin değerlendirilmesi
To evaluate clinical and laboratory parameters of polycythemia vera patients WHO applied to adult hematology policlinic
- Tez No: 547173
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ORHAN AYYILDIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi İç Hastalıkları Hematoloji Polikliniği' ne başvuran polisitemi vera (PV) tanılı hastaların demografik özelliklerini, klinik ve laboratuvar parametreleri ile tedavi yöntemlerini,hastalık komplikasyonlarını incelemek. Yöntem: Polikliniğimize 2013-2018 yılları arasında başvurmuş polisitemi vera tanılı hastaların(54 hasta) verileri geriye dönük olarak incelendi. Çalışmaya dahil edilen hastaların tanı anındaki yaş, cinsiyet, klinik özellikleri, laboratuvar değerleri, tedavi seçenekleri ve komplikasyonlarını araştırdık. Bulgular: Hastaların 32' si erkek (%59) , 22' si kadındı (%41). Tanıdaki ortalama yaşları 56 idi. Tanı öncesi tromboz gelişenlerin oranı %15 (8 hasta), tanıdan sonra tromboz gelişenlerin oranı %17 (9 hasta) idi. Takipte tromboz geçiren ve geçirmeyen hastaların verilerini karşılaştırdığımızda cinsiyetin tromboz gelişimi üzerinde anlamlı istatistiksel değeri olduğunu gözlemledik(p=0.013). Kadın cinsiyette takipte tromboz gelişme riski daha fazlaydı. Takipte kanama geçiren hastalar %7 (4 hasta) oranındaydı. Kanama geçirenlerde en sık gözlenen kanama şekli %50 oranında gastrointestinal sistem kanamasıydı. Tanı öncesi tromboz gelişen hastaların takipte kanama riski daha yüksekti ve istatistiksel olarak da anlamlıydı(p=0.040). Hastalarımızın hiçbirinde hematolojik transformasyon gözlenmedi. Sonuç: Polisitemi vera esas olarak ileri yaş hastalığıdır ve erkeklerde daha sık gözlenmektedir. Bizim çalışmamızda hastaların çoğu literatürle uyumlu olarak 50 yaş üzeriydi ve erkek hastalar çoğunluktaydı. Hastalıkla ilişkili semptomlar sıktı ve hastaların %92' sinde mevcuttu. Baş ağrısı şikayeti en sık görülen semptom olup hastaların %53' ünde vardı. 6 hastamız tromboz nedeniyle tetkik edilirken PV tanısı almıştı. Tedavi seçeneklerini incelediğimizde en sık uygulanan tedavi asetilsalisilik asit+hidroksiüre+flebotomi (%54 oranında) kombinasyon tedavisiydi. Ayrıca polisitemi vera hastalarında önemli mortalite ve morbiditeye neden olan trombotik ve hemorajik komplikasyonlar gözlenmektedir. En sık gözlenen komplikasyon trombozdur. Komplikasyonların etyolojisinde multipl faktörler suçlanmaktadır. Çalışmamızda literatürle benzer şekilde en sık görülen komplikasyon trombozdu. Tanı öncesi 8 hastada, takipte 9 hastada tromboz gelişmişti. Tromboz gelişimi daha ileri yaşta izlenmekteydi, kadın cinsiyette daha sıktı ve istatistiksel olarak da anlamlıydı. Hemorajik komplikasyonlar ise 4 hastamızda görüldü, bu hastaların yarısı antiagregan tedavi almaktaydı. Ayrıca hemorajik komplikasyonlar tanı öncesi tromboz öyküsü olanlarda ve tanıda splenomegalisi olanlarda daha sık gözlenmekteydi. Hematolojik transformasyon hastalarımızın hiçbirinde saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Purpose: To evaluate the demographic characteristics, clinical and laboratory parameters, treatment methods and complications of polycythemia vera(PV) patients who applied to Dicle University Medical Faculty Hospital Internal Medicine Hematology Policlinic. Method: The data of the patients diagnosed with polycythaemia vera (n:54) who applied to our policlinic between 2013-2018 years were analyzed retrospectively. We investigated the age, gender, clinical features, laboratory values, treatment options and complications of the patients included in the study. Results: 32 (59%) of the patients were male and 22 were female (41%). The mean age at diagnosis was 56 years. The rate of patients who developed thrombosis before the diagnosis was 15% (8 patients) and the rate of thrombosis after the diagnosis was 17% (9 patients). When we compared the data of patients who had undergone thrombosis and had no history of thrombosis, we found that gender had a statistically significant difference on thrombosis (p = 0.013). The risk of developing thrombosis was higher in female gender. The rate of bleeding was 7% (4 patients). The most common type of bleeding was bleeding in the gastrointestinal tract (50%). The risk of bleeding was higher in the patients who developed thrombosis before the diagnosis and statistically significant (p = 0.040). No hematological transformation was observed in any of our patients. Conclusion: Polycythemia vera is mainly a disease of advanced age and is more common in men. In our study, most of the patients were over 50 years of age and the majority of male patients were consistent with the literature. Disease-related symptoms were frequent and present in 92% of patients. Headache complaint is the most common symptom and 53% of the patients had it. Our 6 patients were diagnosed with PV while being investigated for thrombosis. When we examined the treatment options, the most common treatment was acetylsalicylic acid + hydroxyurea + phlebotomy (54%) combination therapy. In addition, thrombotic and hemorrhagic complications that cause significant mortality and morbidity in patients with polycythemia vera are observed. The most common complication is thrombosis. Multiple factors have been implicated in the etiology of complications. In our study, thrombosis was the most common complication similar to the literature. In 8 patients before diagnosis and in 9 patients after the diagnosis developed thrombosis. The development of thrombosis was observed at an older age, was more frequent in the female gender and statistically significant. Hemorrhagic complications were seen in 4 patients and half of these patients were receiving antiaggregant therapy. In addition, hemorrhagic complications were more common in patients with a history of thrombosis before diagnosis and in patients with splenomegaly. Hematological transformation was not detected in any of our patients.