Tibia distal diafiz kırıklarının distal bolt kilitlemeli (DSBLS) intramedüller çivi ile kilitli plak karşılaştırılması
Comparison of distal bolt locking (DSBLS) intramedullary nail and locked plate of distal diaphysis fractures of the tibia
  1. Tez No: 547202
  2. Yazar: SEBAHATTİN DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAMAZAN ATİÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET Giriş ve Amaç: Bu çalışmada; Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi kliniğinde 2011 ile 2017 tarihleri arasında takip edilen tibia distal diafiz kırıklı hastalara yapılan kilitli plak vidalama ile bolt kitlemeli çivilerin klinik ve radyolojik olarak karşılaştırılması amaçlandı. Materyal ve Metod: Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi Kliniğinde, 2011 ve 2017 tarihleri arasında tibia distal diafiz kırıklarıile hastanemize başvuran ve takip süresi en az 12 ay olan 40 hasta çalışmaya dahil edilip retrospektif incelendi. Çalışmamızda20 hasta Kilitli plak vidalama ve 20 hasta Bolt kitlemeli intramedüller çivi (DSBLs)gruplarına ayırılarak incelemeye dahil edildi.Kırık tiplerini belirlemek için OTA/AO ve açık kırıklarda gustilo anderson sınıflama sistemi kullanıldı. Hastaların fonksiyonel sonuçları AOFAS skorlama sistemi kullanılarak değerlendirildi. Bulgular:Çalışmamızda hastaların 13'ünün kadın, 27'sinin de erkek olduğu görüldü. Erkek hastaların %70'inin çivi tedavisi, %65'inin de plak tedavisi gördüğü görüldü. Hastaların yaş ortalamasına bakıldığında çivi tedavisi gören hastaların yaş ortalamasının 34.85 (18-74) yıl, plak tedavisi gören hastaların ise yaş ortalamasının 39.85 (18-68) yıl olduğu görüldü. Çivi tedavisi ve plak tedavisi gören hasta grupları ile yaş ortalaması arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı görüldü (p>0.05).Araştırmada çivi tedavisi gören hastaların %30'unun ve plak tedavisi görenlerin %35'ininaraç dışı trafik kazası (ADTK) sonucu yaralandıkları, çivi tedavisi gören grubun %20'sinin ve plak tedavisi grubun %30'unun da basit düşme ile yaralandıkları görüldü.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Introduction and Objective: In this study, it was aimed to clinically and radiologically compare the locking plate screws and bolted locking screws in patients with tibial distal diaphyseal fractures, who have been followed-up at Dicle University Faculty of Medicine, Orthopedics Clinic between 2011 and 2017. Materials and Methods: A total of 40 patents with tibial distal diaphyseal fractures, who admitted to the Dicle University Faculty of Medicine, Orthopedics Clinic between 2011 and 2017 and followed-up at least for 12 months, were examined retrospectively. In our study, 20 patients were included in the locking plate screwing group and 20 patients were included in the distal supportive bolt-locking screw (DSBLs) group. OTA/AO and Gustilo Anderson classification system, in open fractures, was used for determining the types of fractures. The functional results of the patients were evaluated using the AOFAS scoring system. Results: In our study, 13 of the patients were female and 27 were male. Of the male patients, 70% had nailing treatment and 65% had plate treatment. The mean age of the patients who underwent nailing treatment was 34.85 (18-74) yearsand the mean age of the patients underwent plate treatment was 39.85 (18-68) years. There was no statistically significant difference between the nail treatment and plate treatment groups in terms mean age (p>0.05). In the study, 30% of the patients who received nailing treatment and 35% of those who received plate treatment were found to be injured by non-vehicle traffic accident, and 20% of the nail treatment group and 30% of the plate treatment group were found to be injured by a simple fall.