Uzun kemik diafiz kırıklarında şişirilebilen intramedüller çivi ile cerrahi tedavi sonuçlarımız
  1. Tez No: 164167
  2. Yazar: ERDEN KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET ALTINMAKAS
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
7. ÖZET Fixion intramedüller çivisinin etkinliğini değerlendirmek amacıyla Kasım 2002 ile Nisan 2005 tarihleri arasında Gülhane Askeri Tıp Akademisi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniğine 31 'i femur, 22'si humerus, 11 'i tibia kırığı olmak üzere uzun kemik diafiz kırığı ile başvuran toplam 64 hastaya şişirilebilen intramedüller çivi ile tespit uygulandı. Hastalar en az ortalama 11.2 ay (6-26 ay) takip edildi. Ortalama yaş 34.5 (17-80) olarak bulundu. Hastaların 48'i erkek, 16'sı kadın idi. Hastaların 55'inde kırık yeni oluşmuştu. AO sınıflandırmasına göre 22 femur kırığının 18'i tip A, 3'ü tip B ve 1'i tip C idi. 11 tibia kırığının yalnızca 1'i tip B, diğerleri tip A kırıklardı. 22 humerus kırığının 3'ü tip B iken diğerleri tip A idi. 6'sı femurda, 3'ü humerusta olmak üzere 9 hastaya psödoartroz nedeniyle cerrahi uygulandı. Kırıkların 61 'i kapalı, 1 femur kırığı Gustilo-Anderson sınıflandırmasına göre tip I, mayına basma sonucu oluşan bir hastada bilateral tibia kırığı tip III olarak belirlendi. Psödoartroz nedeniyle öpere edilen bir humerus kırığı dışında tüm olgularda kaynama sağlandı. 31 femur kırığında en erken kaynama 12. haftada en geç kaynama 1S. haftada görüldü, (ortalama 13.8 hafta). Ameliyat süresi ortalama 91 dakika (45-170) olarak gerçekleşti. İki hastada ek bir girişim gerektirmeyen heterotropik ossifikasyon görüldü. Hiçbir hastada malunion görülmedi. Hastaların hiçbirinde erken ya da geç enfeksiyon gelişmedi. Hiçbir hastada malunion görülmedi ancak yalnızca bir femur kırığında 2 cm kısalık görüldü. 11 tibia kırığının tamamında ortalama 13.2 haftada (12-18) kaynama sağlandı. Ameliyat süresi ortalama 61 dakika (42-85) olarak gerçekleşti. Tibia kırıklarının tamamı kapalı olarak redükte edildi. Mayına basma sonucu tibia kırığı olan bir hastada dril ucu nedeniyle çivi şişirilemedi. Ancak bu hastada da kaynama sağlandı. 22 humerus kınğının psödoartroz nedeniyle öpere edilen bir olgu dışında tamamında kaynama sağlandı. Hastaların hiçbirinde malunion, enfeksiyon, sinir lezyonu gibi majör komplikasyona rastlanmadı. Fixion intramedüller çivisi uygulama kolaylığı, şişirilerek kendiliğinden kilitlenmesi, distal kilitleme gerektirmemesi, kilitlemeye ait tüm komplikasyonları ortadan kaldırması, radyasyona maruz kalınmasını önlemesi, ameliyat süresini kısaltması, malzeme sayısının az olması, minimal invazif yöntemle uygulanabilmesi, biyomekanik özellikleri ile kırık kaynamasına olumlu etkileri, erken rehabilitasyona izin veren tespit sağlaması açısından uzun kemik kırıklarında etkin ve güvenilir bir intramedüller çivi tipidir. Çivinin kırık tipine göre uygun endikasyonlarının prospektif çalışmalar ile belirlenmesi gerekir. 51
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY We have operated 64 patients with long bone fractures including 31 femur, 22 humerus, 1 1 tibia fractures in Gülhane Military Medical Academy in between November 2002 and March 2005 to evaluate the efficacy of Fixion intramedullary nail. Mean follow-up period was 1 1.2 months (6-26). Average age of the patients was 34.5 years (17-80). 48 patients were male and 16 were female. 55 were acute fractures. Eighteen of the 22 femur fractures were type A, 3 were type B and one was type C fracture According to AO classification. Of the 1 1 tibia fractures only 1 was type B, others were type A. Out of the 22 humerus fractures 3 were type B, others were type A. Nine patients were operated for pseudoarthrosis, 6 in femur, 3 in humerus. 61 of the fractures, were closed, one femur fracture was type 1 and 1 patient with injured by mine explosion had bilateral type III open fracture according to Gustilo-Anderson classification. All of the fractures, except one humerus operated for pseudoarthrosis, healed. In 31 femur fractures first union was achieved at 12 weeks, last in 19 weeks, (mean 13.8 weeks). Operation time was 91 minutes (45-170). 2 patients with femur fractures had heterotrophic ossification not necessitating surgical intervention. No malunion was observed. No infection was observed. In only one of the femur fractures 2 cm limb lentgh inequality was observed. All of the 1 1 tibia fractures united in 13.2 weeks (12-18 weeks). Operation time was 61 minutes (42-85). In only one patient nail was not inflated because of a broken drill bit. This fracture had eventually healed. All of the 22 humerus fractures healed except one patient with pseudoarthrosis. No major complication like malunion, infection, nevre injury was observed in any of the patients. Fixion intramedullary nail is a safe and efficient intramedullary nailing system in diaphyseal fractures of long bones because of its easy application, self locking by inflation, eliminating distal locking and its all complications including radiation exposure, decreasing operation time, reduced inventory, allowing minimal invasive surgery, and with its unique biomechanical properties and positive effects on fracture healing. 52