İnsüline bağımlı olmayan diyabetiklerde (Tip II) konstipasyon ile otonom nöropati arasındaki ilişki
- Tez No: 54724
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Sayfa Sayısı: 31
Özet
ÖZET Bu çalışmada diyabetik hastalarda konstipasyonun (K) otonom nöropati (ON) ile ilişkisi ve prokinetik bir ajan olan Cisapride'in kolon transit zamanı (KTZ)'na etkisi araştırıldı. 14'ü erkek toplam 27 hastanın yaşlan, 51-81 (63,6 ± 8,1) arasında değişiyordu. Biri dışında tüm hastalarda ON semptomları mevcuttu. Tüm hastalarda ON skorlanması uygulandı. Hastalarda KTZ radyoopak marker kullanımı ile belirlendi. KTZ 70 saatten uzun olanlarda [K(+)] 20 gün 4x10 mg Dispeprid tablet kullanımından sonra ilacı kes- meksizin KTZ ölçümüm tekrarlandı. Hastalar K ve ON mevcudiyetine göre alt gruplara (G) ayrıldı. G-I (n=8 ) : K(+), ON(+) G-A (n=17) : G-I + G-H G-Il (n=9 ) : K(f»), ONW G-B (n=10) : G-m + G-IV G-in (n=4 ) : K(-), ON(+) G-C (n=12) : G-I + G-IH G-IV (n=6 ) : K(-), ON(-) G-D (n=15) : G-H + G-IV I ve II. gruplarda tedavi sonrası KTZ ve glisemi değerleri önemli oranda azaldı (p0,05). Çalışma başlangıcında G-C'de saptanan KTZ, G-D'ye oranla daha uzundu (p>0,05). Hastaların diyabetlerinin süresi ile KTZ arasında pozitif bir ilişki vardı. Aynı ilişki glisemi regülasyonu ile KTZ arasında da saptandı. ON ile KTZ arasında ise birbirlerine katkıda bulunan bir ilişki gözlendi. Sonuç olarak, diyabetk hastalarda kronik konstipasyon ile otonom nöropatinin birlikteliği koinsidans olup, her ikisinin de etyolojisinde kötü metabolik kontrol rol oynamaktadır. Cisapride'in konstipe diyabetik hastalarda KTZ'yi ON' den bağımsız olarak anlamlı oranda kısalttığı (p0,05) neden olabileceği kanaatine varılmıştır. 27
Özet (Çeviri)
SUMMARY Relationship of constipation and autonomic neuropathy in patients with non-insulin dependent diabetes mellitus, and the effects of cisapride on colonic transit time In this study, relationship of constipation (C) and autonomic neuropathy (AN), and the effects of cisapride, a prokinetic drug, on colonic transit time (CTT) have been investigated in 27 patients with non-insulin dependent diabetes mellitus (NIDDM). 14 patients were male, and 13 patients were female. Mean age was 64 years (range 51-81 years). AN symptoms were observed in all patients except one case. AN scoring was made for all of the patients. Radiopaque substances were used for measuring of CTT. Cisapride was given 10 mg qid for 20 days in patients with prolonged CTT. CTT was remeasured on 21st day. Patients were subdivided into groups according to the presence of C, and AN. G-I (n=8) G-H (n=9 ) G-m (n=4 ) G-IV (n=6 ) C(+),AN(+) G-A:G-I +G-II C(+), AN(+) G-B : G-III+ G-IV C(-),AN(+) G-C:G-I +G-IH C(-), AN(-) G-D : G-II + G-IV CTT and glycemia values of patients both in Group-I and II were significantly lower (p< 0,05) after treatment. CTT in Group-A after treatment was still longer than Group-B (p0,05 ). CTT in Group-C at the beginning of the treatment was longer than Group-D. A positive correlation was found between the diabetic age and CTT of the patients. The same correlation was observed in glycaemic control and CTT. The relationship between AN and CTT, on the other hand, was only supportive. In conclusion, the presence of chronic constipation and AN was only co-incidental and poor metabolic control was the etiologic factor for both condition.