RnR: Reduce and raise-bottom-up community detection in bipartite and tripartite graphs
İvY: İndirge ve yükselt-iki parçalı ve üç parçalı çizgelerde tabandan başlayarak komünite bulma
- Tez No: 547248
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKTÜRK ÜÇOLUK, PROF. DR. İSMAİL HAKKI TOROSLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tezde, iki parçalı yakın-klik bulma ve üç parçali yakın-klik bulma problemlerine özgün ve hızlı bir yaklaşım sunuyoruz. Klik bulma probleminin $NP-zor$ olduğu kanıtlandı. Bu problemi çözmek için birçok buluşsal algoritma ve degisik yaklasimlar sunuldu. Bizim yaklaşımımız diğer yöntemlerden şu şekilde ayrışmaktadır: Bizim algoritmamız yüksek dereceli düğümlerin bir arada toplandığı yakın-klikleri bulmayı amaçlıyor. Hız için kaliteden ödün verdigimiz bu tezde yedi tane özgün algoritmayı kıyaslayıp, açıklıyoruz. Bu algoritmalar, varolan bir algoritma olan Louvain metodu kullanılarak geliştirilmişlerdir. Louvain metodu modüler-bazlı bir komünite bulma algoritmasıdır. Algoritmalarımızı bilgisayar ile üretilmiş çizgelerle test ettik. Gözlemlerimize göre, algoritmalarımız yoğun bölgeleri olan ve seyrek çizgelerde daha iyi çalışıyor.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we propose a novel approach to solve the near-biclique detection and near-triclique detection problems. Clique detection in graphs is proven to be $NP-hard$. There are various heuristics, and different approaches to deal with this problem. Our approach differs from the existing algorithms in a sense that it aims to find near-cliques that include nodes that are higher in degree not just in the clique but also in the whole graph. We make a trade-off between speed and quality, in favor of speed. In this thesis, we explain and compare seven novel algorithms, which are developed upon the existing algorithm, the popular Louvain method, which is a modularity-based community detection algorithm. The algorithms are tested using computer generated graphs. We observe that our algorithms perform better for the sparse networks with dense regions.