The effectiveness of third wave psychotherapies on psychosocial outcomes with juvenile offenders: a meta-analysis
Üçüncü dalga psikoterapilerin çocuk suçlularda psikososyal sonuçlar üzerindeki etkinliği: bir meta-analiz
  1. Tez No: 883366
  2. Yazar: SEVİLAY ÇANKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET DEMİRDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Polis Akademisi
  10. Enstitü: Adli Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Adli Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu meta-analizin amacı, suça sürüklenen çocuklara yönelik müdahale programları kapsamında sunulan üçüncü dalga psikoterapilerin psikososyal sonuçlar üzerindeki etkinliğini sentezlemek ve meta-analiz kullanarak genel sonucu analiz etmektir. Tekrar suç işlemeyi azaltmak için çocuk suçlulara uygulanan müdahale programlarına ilişkin önemli miktarda etkililik araştırması bulunmaktadır; ancak üçüncü dalga tedavilerin iyileştirici etkisi ve genç suçlu örnekleminde tedavi türleri arasındaki farklar hakkında mevcut bir meta-analiz bulunmamaktadır. Bu çalışma, suça sürüklenen çocuklara müdahale programı kapsamında sunulan tedavilerin sonuçlarını bir meta-analiz yöntemi kullanarak sentezleyecek ve literatüre katkıda bulunacaktır. Meta-analize dahil edilecek çalışmalar, veri tabanı araştırması ve benzer çalışmalardan elde edilen referansların elle aranması yoluyla seçilmiştir. Uygunluk süreci için PRISMA kontrol listesi kullanılmıştır. Program çıktıları farkındalık, dürtüsellik, kaygı, saldırganlık, empati, duygu düzenleme, depresyon, öfke, davranış sorunları, öz şefkat, özsaygı, psikopati, stres ve şemayla ilişkili duygular olarak belirlenmiştir. Üçüncü dalga psikoterapileri ölçen çalışmalar meta-analize dahil edilmiştir. Suçlu çocuklara uygulanan standart ortalama farkları hesaplamaya uygun İngilizce dilinde yazılmış çalışmalar dahil edilmiştir. Mevcut meta-analizde, etkili müdahale programlarını belirleyen çeşitli faktörleri araştırmak için teorik çerçeve olarak RNR (Risk İhtiyacı Duyarlılığı) teorisi kullanılmıştır. Toplu etki büyüklüğü Hedge (g) ile standart ortalama farklar seçilmiştir ve analiz için R programı (versiyon 4.3.1) kullanılmıştır. Analiz sonuçları, üçüncü dalga psikoterapilerin orta derecede anlamlı bir etki büyüklüğüne sahip olduğunu göstermiştir. g=0,72 (%95 GA [0,27–1,17], psikososyal sonuçlar üzerinde önemli heterojenlik saptanmıştır. (I² = %84) g=0,72 (%95 GA [%95 GA [0,27–1,17]) 0,27–1,17], p = 0,0036).
Özet (Çeviri)
The objective of this meta-analysis is to synthesize the efficacy of third-wave psychotherapies provided within juvenile intervention programs on psychosocial outcomes and analyze the overall result using meta-analysis. There is a significant amount of effectiveness research on juvenile intervention programs to reduce recidivism; However, there is no existing meta-analysis about the rehabilitative effect of third-wave therapies and the difference between therapy types in a juvenile offender sample. This study will synthesize the outcomes of therapies provided within the juvenile intervention programs using a meta-analysis method, thus, aims to contribute to what works literature. The studies to be included in the meta-analysis were selected by database search and a hand-search of references from similar studies. PRISMA checklist was used for the eligibility process. The outcome measures of interest were mindfulness, impulsivity, anxiety, aggression, empathy, emotion regulation, depression, anger, conduct problems, self-compassion, self-esteem, psychopathy, stress, and schema-related emotions. The studies measuring any third-wave psychotherapies were included in the meta-analysis. Studies written in English that are convenient to calculate standard mean differences applied to juvenile delinquents were included. In the current meta-analysis, RNR (Risk Need Responsivity) model was used as the theoretical framework to explore the various factors that determine effective intervention programs. The standard mean differences with aggregated effect size Hedge's (g) were chosen and the R program (version 4.3.1) was used for analysis. The results of the analysis indicated that third-wave psychotherapies had a moderate significant effect size g=0.72 (95% CI [0.27 – 1.17], with substantial heterogeneity (I² = 84%) on psychosocial outcomes g=0.72 (95% CI [0.27 – 1.17], p=0.0036).