NOSQL ve RDBSM yapıların performans karşılaştırması
Performance comparison of NOSQL and RDBSM systems
  1. Tez No: 547251
  2. Yazar: NEVZAT AYDIN BOLAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TURHAN KARAGÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Düzensiz ve düzenli veri tabanı yapıları karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Amaç olarak, veri tabanı uygulamaları farklı boyutlarda veri üzerinde okuma işlemi yaparken ne kadar verimli çalıştıklarının anlaşılması güdülmüştür. Aynı veriler hem düzensiz hem de düzenli uygulamalara yüklenmiş ve bir program aracılığıyla verimleri ölçülmüştür. Sonuçta çeşitli veri akış yükü ve veri boyutlarında hangi düzenin hem geliştirme hem de kullanıcıya sunmada daha verimli sonuç verdiği yorumlanmıştır. Veriler eşliğinde veri tabanlarının çok fazla verinin bulunmadığı, tablolar arasında çok fazla ilişkinin olmadığı kısımlarında düzenli yapıların, büyük tablolar ve karmaşık ilişkilerin bulunduğu kısımlarındaysa düzenli yapıların kullanılmasının geliştirme, kullanıcıya sunma ve bakımını yapma konularında daha verimli çözümler sunduğu anlaşılmıştır. Veri tabanı mühendislerinin ve veri tabanıyla uğraşan tüm yazılımcıların bir tasarıyı geliştirirken hangi yaklaşımı tercih etmeleri gerektiğine ışık tutulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Relational and non-relational database structures are compared. The aim is performance comparison while reading different sizes of data. The same data was loaded to relational and non-relational systems and measured via a program. In the end it is interpreted that which system handles which data size and process load better in serving data to consumers. In the light of this information it is concluded that non-relational system performs better for databases with less count or complexity of queries while relational system performs better if the database has more count or complexity of queries. This paper aims to guide database engineers and developers that work on databases, which systems are better in specific situations.