Prefabrike endüstri yapıların güçlendirilmesinde mantolama etkisi
Strengthening prefabricated industrial structures jacketing effect
- Tez No: 547250
- Danışmanlar: DOÇ. HASAN ÖZKAYNAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Deprem Riskli Yapılar ve Kentsel Dönüşüm Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Ülkemizde ve dünyada meydana gelen depremler sonucunda birçok can ve mal kaybı yaşanmıştır. Depremin yapılarda oluşturduğu hasarlar, yapıların güçlendirilmesi ve onarılması gerektiğini ortaya çıkarmaktadır. Oluşan hasarların asıl sebebi depremler değildir. Hasarların asıl sebebi depreme karşı dayanıklı tasarlanmayan ve inşa edilmeyen yapılardır. Daha önceden tasarlanıp inşa edilmiş, ancak deprem etkisi altında kaldığı zaman çökme tehlikesi bulunan bir binada ise güçlendirme yöntemleri uygulanabilmektedir. Yapmış olduğumuz çalışmalar sonucunda bu güçlendirme yöntemlerini ve bunların amacı giriş kısmında anlatılmıştır. İkinci bölümde ise çalışmada kullanılan binanın tipik özellikleri, modellemeler, deprem yükleri, binaya etkiyen yüklemeler ve kullanılan program hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde; yapılan analizler sonucunda bina ile ilgili veriler toparlanmıştır. Güçlendirme yapılmayan yalın durum, betonarme mantolu durum ve CFRP'li durum için yerdeğiştirmeler, kat kesme kuvvetleri ve momentler karşılaştırılmıştır. Model için uygulanmış olan bu yöntemler farklı deprem bölgelerine göre karşılaştırması yapılmıştır. Sonuç kısmında ise modeli oluşturduğumuz deprem bölgelerinde hangi güçlendirme yöntemini kullanacağımıza değerlendirdik. Yapılan analiz ve incelemeler sonucunda betonarme mantolama ile yapmış olduğumuz güçlendirme metodu CFRP ile mantolama yapılan güçlendirme metoduna göre daha etkili olmuştur. Betonarme mantolama ile yapılan güçlendirme metodunda hem manto kalınlığı hem de manto yüksekliği yapı sisteminin yer değiştirmesini oldukça azaltmaktadır.
Özet (Çeviri)
As a result of earthquakes in our country and in the world, there have been many loss of life and property. Damage caused by the earthquake in buildings reveals that the structures must be strengthened and repaired. Earthquakes are not the main cause of the damage. The main reason of the damages are buildings that are not designed to be earthquake resistant and are not built. Strengthening methods can be applied in a building which has been designed and built previously but is in danger of collapse when it is under the influence of earthquake. As a result of our studies, these strengthening methods and their purpose are explained in the introduction. In the second part, the typical features of the building used in the study, modeling, earthquake loads, loads on the building and information on the program used are given. In the third chapter; As a result of the analysis, data on the building were collected. Compared to non-strengthened condition, reinforced concrete mantle and CFRP, displacements, fold shear forces and moments were compared. These methods applied for the model were compared according to different earthquake regions. In the conclusion part, we evaluated which strengthening method we will use in the earthquake regions where we created the model. As a result of the analyzes and investigations, the reinforcement method we made with reinforced concrete jacketing was more effective than the reinforcement method with CFRP. In the reinforcement method made by reinforced concrete jacket, both the mantle thickness and the mantle height greatly reduce the displacement of the building system.