Characterization of a candidate effector of wheat yellow rust targeting chloroplast with a novel transit peptide
Kloroplasta yeni bir transit peptit ile lokalize olan buğday sarı pas patojeninin karakterize edilmesi
- Tez No: 547282
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHİNUR AKKAYA, DOÇ. DR. BALA GÜR DEDEOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Puccinia striiformis f. sp. tritici, buğdayda sarı pas hastalığına neden olan bir fungus patojeni olup, dünyanın bir çok yerinde buğday üretiminde büyük kayıplara neden olmaktadır. Bu fungus patojenleri bitkinin immunitesini baskılamak için kendi efektör moleküllerini konak hücresi içerisine göndererek, bitki üzerinde kolonileşirler. Patojenin bu önemli efektör proteinlerini karakterize etmek ve tanımlamak için bir sürü çalışmalar devam etmektedir. Yine de, bu efektörlere ait biyolojik ve biyokimyasal fonkiyonlar; yeterli düzeyde tanımlanamamıştır. Bu tez çalışmasında, Puccinia striiformis f. sp. tritici fungusunun bir efektör adayı olan PstCTE1 çalışılmış ve bitkide ekspres edildiğinde kloroplasta lokalize olduğu gözlemlenmiştir. Bu lokalizasyona sebep olan transit peptid en çok kullanılan biyoenformatik programlar ile aranmış fakat tespit edilememiştir ve kendine özgü bir transit peptidi olduğu düşünülmektedir. Daha sonra, bu transit peptidin N-terminal etiketlemeden etkilenmediği ve PstCTE1 efektörünün yine kloroplastta localize olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca, efektörün N-terminal tarafına signal peptidi birleşik şekilde ekspres edildiğinde yine kloroplasta gittiği gözlemlenmiştir ve bu bulgu da hücre içerisine tekrar grime hipotezini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Fungal pathogen, Puccinia striiformis f. sp. trtici, is the causative agent of stripe disease of wheat which causes disruption on wheat yield in many parts of the world. Fungal pathogens secrete effector molecules into host plant cells to suppress host immunity via virulence to colonize plants. Ongoing efforts are being made to identify and characterize effector proteins in many fungal plant pathogens. Nevertheless, the precise biological and biochemical functions of many effectors, such as their trafficking from the pathogen to the host cytoplasm, have yet to be fully understood. In this study, we show that an effector candidate (PstCTE1) of Puccinia striiformis f. sp. tritici localizes to chloroplasts when expressed in planta, although it has no transit signal region that can be detected by widely accepted prediction tools, indicating that it must be carrying a unique localization signal. Moreover, N-terminal tagging has no effect on the chloroplast localization of PstCTE1. It has been also observed the entrance of the effector to the chloroplast even in the presence of an intact signal peptide on the N-terminus of the transit peptide region, a result that supports possible host cell re-entry.