İkincil toplumsallaşma aracı olarak yeni medya ve iletişim süreçlerini Pierre Bourdieu'nün sosyolojik yaklaşımı ile değerlendirmek: Blogosfer ve blogger ilişkisi
Assessing new media and communication processes as a secondary socialization tool using Pierre Bourdieu's sociological approach: The blogosfer and the blogger relationship
- Tez No: 547319
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLNUR TANDAÇGÜNEŞ KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Public Relations, Sociology, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu çalışma teknolojik yeniliklerle birlikte iletişim süreçlerinin değişimini ve bu değişimin toplumsallaşma süreçlerine etkisini vurgulamaktadır. Çevrimiçi ortamların bireyler tarafından etkileşimli iletişim aracı olarak kullanımı toplumsallaşma süreçlerinin gerçek dünyadan sanal dünyalara aktarılmasını sağlamıştır. Bu sürecin doğrulanması açısından blogosfer çevrimiçi ortamında iletişim süreçlerinin değişimi ve yeni toplumsallaşma biçiminin ortaya çıkışının incelenmesi uygun görülmüştür. Araştırma evreni olarak blogosferde en çok bilinen blog türlerinden biri olan seyahat bloglarının incelenmesine karar verilmiştir. Araştırma 14 Eylül 2017 ve 15 Ekim 2018 tarihlerini kapsamaktadır. Araştırma örneklemi olarak üç Türk bloggerin blogları seçilmiştir. İnceleme zamanı her bir bloggerin bloglarının iletişim açısından değerlendirilmesi yapılmıştır. Bunun yanı sıra bloggerların her birinin en yüksek etkileşime sahip beş yazısı ve bu yazıya gelen yorumlar netnografik analiz yöntemine uygun olarak incelenmiştir. Sonuçların değerlendirilmesi ve tüm çalışma boyunca toplumsallaşma süreçleri incelenirken sosyolog Pierre Bourdieunün kavramsal altyapısından yararlanılmıştır. Elde edilen araştırma bulguları sonucunda teknolojik yeniliklerin iletişim süreçlerinin değişimine önemli derecede etkisinin olduğu ve çevrimiçi ortamlarda yeni bir toplumsallaşma olgusunun ortaya çıktığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study emphasizes the change of communication processes with technological innovations and the effect of this change on socialization processes. The use of online environments as an interactive communication tool by individuals has enabled the socialization processes to be transferred from the real world to the virtual worlds. In order to verify this process, it was deemed appropriate to examine the change of communication processes and the emergence of the new form of socialization in online blogosphere environment. As a research domain, it was decided to examine the travel blogs, which is one of the most famous blog types in the blogosphere. The research covers the period between September 14 2017 and October 15 2018. Three Turkish bloggers' blogs have been selected as a research sample. At the time of review, each blogger's blogs were evaluated in terms of communication. Additionally, for each blogger five articles which has the highest interaction and the comments to these articles were examined usingnetnographic analysismethod. The conceptual infrastructure of the sociologist Pierre Bourdieu was used to evaluate the results and examine the socialization processes throughout the study. As a result of the research findings, it has been observed that technological innovations have a significant effect on the change of communication processes and a new socialization phenomenon that has emerged in online environments.