İlkokul müdürlerinin öğretimsel liderlik davranışlarının incelenmesi
Analysis of primary school pricipals' instructional leadership behaviours
  1. Tez No: 547322
  2. Yazar: MAHMUT SEVİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESERGÜL BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Okulun yönetiminde meydana gelen değişiklikler, kuşkusuz okulu yöneten yöneticinin rol ve davranışlarını, grup üyelerine olan tutumlarını da değiştirmektedir. Okul yöneticileri küreselleşme, enformasyon teknolojisi, örgütsel öğrenme, OGYE çalışmaları ve Toplam Kalite Yönetimi gibi yeniliklerin karşısında kendilerini değiştirip, yenilemeleri gereği ortaya çıkmaktadır. Bu durum ve şartlara bağlı olarak yöneticilerde yeni liderlik davranışları ön plana çıkmaktadır. Bu yeni liderlik davranışlarından biri Öğretimsel Liderliktir. Genel olarak bir tanım yapmak gerekirse; öğretimsel liderlik, okul yöneticileri, öğretmen ve denetçilerin, okulla ilgili bireyleri ve durumları etkilemede kullandıkları, sergiledikleri güç ve davranışları kapsayan bir süreçtir. Alanyazın incelendiğinde, öğretmenlerin öğretimsel liderliğe nasıl bir perspektiften baktığı ve nasıl bir öğretimsel lider istediği ile ilgili farklı eğitim kademlerinde yapılmış çalışmalar bulunmasına rağmen, ilkokul düzeyinde bu alanda ayrıntılı bir çalışma yapılmadığı görülmüştür. Bu çalışmada, İzmir ili Karşıyaka ilçesinde görev yapan öğretmen ve yöneticilerin görüşleri doğrultusunda, okul müdürlerinin öğretimsel liderlik davranışlarını gösterme düzeyleri belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırma kapsamında İzmir ili Karşıyaka ilçesinde yer alan ilkokul düzeyindeki devlet okullarının yönetici ve öğretmenlerine ulaşılmıştır. İzmir ili Karşıyaka ilçesinde bulunan devlet ilkokullarındaki 35 okul yöneticisi ve 427 öğretmen çalışmaya katılmıştır. Elde edilen veriler frekans analizi, tek yönlü (one-way) Anova ve t-Testi kullanılarak SPSS 20.0 programı ile analiz edilmiş ve yorumlanmıştır. Araştırma sonunda ilkokullarda çalışan yöneticilerin öğretimsel liderlik davranışı göstermelerinin, okullarda eğitim kalitesini arttırabileceği bulgusuna ulaşılmıştır. Ayrıca, öğretimsel liderlik davranışının ilkokulda görev yapan okul yöneticilerinin mesleki gelişimlerine katkı sağlayacağı, Milli Eğitim Bakanlığınca merkezi ve yerel olarak gerçekleştirilen hizmet içi eğitim çalışmalarına kaynak sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Changes in the school management also change the attitudes and behaviors of the principals who manage the school, and also their attitudes towards the members of the group. In the presence of globalization, information technologies, organizational learning, school development management team, and Total Quality Management, there is a need that the school principals change and renew themselves. Depending on these situations and conditions, new leadership behaviors come to the fore. One of these new leadership behaviors is Educational Leadership. If a definition should be made in general, educational leadership is a process that involves the power and behaviors of school principles, teachers and supervisors, which they use to influence individuals and situations related to school. When the literature is examined, it is seen that there is no detailed study in this area at primary school level although there are studies carried out in different education levels about the perspective of teachers about educational leadership and the educational leader type that they want. In this study, in accordance with the opinions of the teachers and principals working in Karşıyaka district of İzmir province, the levels of leadership behaviors exhibited by the school principals are tried to be determined. Within the scope of the research, the principals and teachers of the public schools in Karşıyaka district in İzmir province were contacted. 35 school principals and 427 teachers in the public primary schools in the Karşıyaka district of İzmir province participated in the study. The obtained data were analyzed with SPSS 20.0 program by using frequency analysis, one-way ANOVA, and t-test. At the end of the study, it is found that the educational leadership behaviors of principals working in primary schools can increase the quality of education in schools. In addition, it is thought that educational leadership behavior will contribute to the professional development of the school principals working in primary schools, and will provide a central and local in-service training by the Ministry of National Education.