Okul yöneticilerinin öğretimsel liderlik davranışlarının öğretmenlerin mesleki gelişimlerine katkısının incelenmesi
Investigation of the contribution of school administrators' instructional leadership behaviours to teachers' professional development
- Tez No: 948695
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYRAM BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırmada öğretmen algılarına göre okul müdürlerinin öğretimsel liderlik davranışları ile öğretmenlerin mesleki gelişimlerine destekleri arasındaki ilişkinin incelenmesi aamaçlanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda araştırmada model olarak nicel araştırma yöntemlerinden yordayıcı korelasyon modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Gaziantep ili merkez ilçelerinde yer alan Milli Eğitim Bakanlığına (MEB) bağlı resmi anaokulu, ilkokul, ortaokul ve liselerde 2023-2024 eğitim öğretim yılında görev yapmakta olan 35786 öğretmen, örneklem grubunu ise basit seçkisiz örnekleme yöntemiyle seçilen 511 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak öğretmenlerin kişisel özelliklerini belirlemek için“Kişisel Bilgi Formu”, okul müdürlerinin öğretimsel liderlik davranışlarına ilişkin öğretmen algılarını belirlemek için“Öğretim Liderliği Davranışları Ölçeği”ve mesleki gelişimlerine yönelik algılarını belirlemek için“Okul Müdürlerinin Öğretmenlerin Mesleki Gelişimlerine Desteği Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde frekans, aritmetik ortalama, t testi, tek yönlü varyans analizi (ANAVO), Kruskall Wallis, Pearson Momentler Çapımı korelasyon ve Kanonik korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, okul müdürlerinin öğretimsel liderlik davranışlarını sergileme ve okul müdürlerinin öğretmenlerin mesleki gelişimlerine desteklerine ilişkin öğretmenlerin algılarının yüksek düzeyde olduğu görülmüştür. Araştırmada öğretmen algılarına göre okul müdürlerinin öğretimsel liderlik davranışları ve okul müdürlerinin öğretmenlerin mesleki gelişimine destekleri cinsiyete ve öğrenim düzeyine göre anlamlı farklılık göstermediği diğer demografik değişkenlere göre anlamlı bir şekilde farklılaştığı sonucuna ulaşılmıştır. Kanonik korelasyon analizine göre okul müdürlerinin öğretimsel liderlik davranışları algıları, okul müdürlerinin öğretmenlerin mesleki gelişimlerine destekleri algılarının önemli bir yordayıcısı olduğu söylenebilir. Yapılan analizler sonucunda öğretimsel liderlik ve mesleki gelişimin birbirlerini etkilediği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between school principals' instructional leadership behaviors and their support for teachers' professional development, as perceived by teachers. To this end, the predictive correlation model, one of the quantitative research methods, was used as the model in this study. The population of the study consists of 35,786 teachers working in official kindergartens, primary schools, middle schools, and high schools affiliated with the Ministry of National Education (MEB) in the central districts of Gaziantep Province during the 2023-2024 academic year, while the sample group consists of 511 teachers selected by simple random sampling. The data collection tools used in the study were the“Personal Information Form”to determine the personal characteristics of teachers, the“Teaching Leadership Behaviors Scale”to determine teachers' perceptions of school principals' teaching leadership behaviors, and the“School Principals' Support for Teachers' Professional Development Scale”to determine their perceptions of professional development. Frequency, arithmetic mean, t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), Kruskall Wallis, Pearson Moment Correlation, and Canonical Correlation Analysis were used in the analysis of the data. The results of the study showed that teachers' perceptions of school principals' instructional leadership behaviors and support for teachers' professional development were at a high level. The study concluded that teachers' perceptions of school principals' instructional leadership behaviors and support for teachers' professional development did not show significant differences based on gender and education level, but did show significant differences based on other demographic variables. According to canonical correlation analysis, perceptions of school principals' instructional leadership behaviors can be said to be an important predictor of perceptions of school principals' support for teachers' professional development. As a result of the analyses, it can be said that instructional leadership and professional development influence each other.