Marka farkındalığı oluşturmada pazarlama aracı olarak sosyal medyanın kulanımı: Zen Pırlanta örneği
The use of social media as a marketing tool to create brand awareness: The example of Zen Pirlanta
- Tez No: 547329
- Danışmanlar: PROF. DR. CANAN AY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Teknolojinin getirmiş olduğu değişim ve olanaklar yıllardır devam etmiş olan alışkanlıklarımız üzerinde birtakım değişiklikler yaratmıştır. Sadece birey olarak değil, kurum olarak da bu değişime ayak uydurma zorunluluğu, bugünün yoğun rekabet ortamında bir mecburiyet haline dönüşmüştür. Bu nedenle rekabetçi davranış yöntemleri işletmeler arası ilişkilerde öncelikli konuma gelmiş ve bununla beraber, işletmeler ürettikleri mal ya da hizmetlere yönelik olarak farklılık yaratabilecek alternatif yol arayışı içerisinde bulunmuşlardır. Günümüz koşullarında sosyal medya bu amaçları yerine getirmek için etkili bir araç olmuştur. Markalar sosyal medya ortamlarında tüketici zihninde; içeriği, görünümü, sunduğu çeşitli farkındalık unsurları ile diğer rakiplerinden ayrışan marka olarak ön plana çıkmaya başlamışlardır. Markaların pazar paylarını koruyarak, rekabet ortamlarında başarılı olabilmesi, doğru sosyal medya platformlarında, doğru pazarlama stratejileri sunarak, yönetilmesi ile mümkündür. Bunun için marka ve işletmenini geniş kitleler tarafından tercih edilmesi gereklidir ki buda sosyal medya mecraları ve buradaki tutundurma faaliyetleri ile gerçekleşir. Sosyal medya; hedef kitle zihnindeki markanın ve kurumun farklılaşarak konumlandırılmasını sağlayacak uygulamalar ile marka yönetim sürecinde önemli işlevlere sahiptir.
Özet (Çeviri)
Technology has brought change that has created some changes to our habits, and the amenities which continued for many years. Just, not as an individual but as an institution, an obligation to keep pace with this change, it has become a necessity in today's highly competitive environment. Competitive behavior methods have become a priority in the relations between enterprises and, however, businesses have sought alternative ways to create a difference for the goods or services they produce. In today's world, social media has become the best tool to fulfill these goals. Brands in these environments in the consumer mind; content, appearance, presented with various elements of awareness of other competitors have begun to stand out as the brand. It is possible for brands to be successful in competitive environments by protecting their market shares and by creating and managing them in the right social media platforms by providing the right marketing strategies. For this, the brand and the company is required to be preferred by the broad masses. This is through social media and promotional activities. Social media; it has important functions in the brand management process with applications that will enable differentiating brand and institution in the mind of the target audience.