Kentsel gelişmenin ekolojik planlama açısından değerlendirilmesi: Suriyeli sığınmacıların etkisindeki Kilis kenti örneği
Assessment of urban development in terms of ecological planning : A case of Kilis city under Syrian refugees' effect
  1. Tez No: 547354
  2. Yazar: AYŞEN ÇOBAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER YÜCEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 367
Özet
Bu çalışmada; Suriyeli sığınmacıların Kilis kentinin fiziki ve sosyo-kültürel yapı üzerindeki etkilerinin araştırılması, ekolojik planlama kriterlerine uygun alan kullanım seçeneklerinin belirlenmesi ve ileriye yönelik alan kullanım planlamalarına bir altlık oluşturulması amaçlanmıştır. Bu amaçla; öncelikle Kilis kentinin potansiyel alan kullanım tipleri belirlenmiştir. Daha sonraki aşamada her bir alan kullanım tipi için ölçütler ve alt ölçütler tespit edilmiştir. Ölçütlerin“Uygunluk Katsayıları (UK)”ise“Analitik Hiyerarşi Süreci (AHS)”kapsamında ikili karşılaştırmalar yöntemi kullanılarak saptanmıştır. Uygunluk analizi sonucunda her bir alan kullanım tipi için potansiyel uygunluk haritaları elde edilmiş ve bu haritaların çakıştırılmaları sonucunda ise tüm alan için bütüncül bir potansiyel uygunluk haritası ortaya konmuştur. Çalışmanın bir sonraki aşamasında potansiyel uygunluk haritası ile mevcut alan kullanımları ve kentin çevre düzeni planı arasındaki çelişkiler belirlenmiştir. Çalışma sonucunda potansiyel uygunluk haritası ile Suriyeli sığınmacıların kent üzerine olan etkilerini belirlemek ve uyum sürecini sağlamak için hem yerel halka hem de sığınmacılara uygulanan anket çalışmalarının birlikte değerlendirilmesi sonucunda optimal alan kullanım haritası üretilmiş ve kentin ekolojik planlama kriterlerine uygun alan kullanım seçenekleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to investigate the effects of the Syrian refugees on the physical and socio-cultural structure of Kilis city, to determine the land using options in accordance with the ecological planning criteria and to create a basis for prudential land use planning of the city. For this purpose; first of all, potential land use types were determined of Kilis city. In the next step, criteria and sub-criteria for each type of the land use were confirmed.“Suitability Coeefficient (SC)”of the criteria were specified by using the paired comparison method within the scope of Analytic Hierarchy Process (AHS). In consequence of the analysis, potential suitability maps were obtained for each type of land use and holistic potential suitability map for the entire area was prepared as a result of overlap of these maps. The next phase of the study they were identified conflictions between the potential suitability map and the existing land use and the environmental plan. As a result of the study, the potential suitability map and the questionnaire study applied to both the local population and the asylum seekers, in order to determine the effects of the Syrian refugees on the city and to ensure the adaptation process, were evaluated together and an optimal land use map was produced, and the land use options according to the ecological planning criteria were determined of the city.