Meram ilçesi aktif yeşil alanlarının coğrafi bilgi sistemleri yardımıyla değerlendirilmesi
The evaluation of active green areas in meram district by using geographical information systems
  1. Tez No: 276298
  2. Yazar: SEBAHAT KORUCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERPİL ÖNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Ekolojik ve rekreasyonel amaçlarla planlanan, sosyal ve mekânsal boyutta birçok getirisi bulunan kentsel açık yeşil alanlar, insan ile doğa arasındaki ilişkinin dengelenmesinde ve kentsel yaşam koşullarının iyileştirilmesinde önemli rol oynamaktadır. Bu nedenledir ki yeşil alanların, toplumun ihtiyaçlarını karşılayabilecek düzeyde olması gerekmektedir.Günümüz bilgi çağında bilgisayar ve bilişim teknolojilerindeki gelişmelerin yönlendirdiği CBS (Coğrafi Bilgi Sistemleri) birçok meslek dallarında uygulama alanı bulmuş, özellikle planlama sürecinde kullanıcılara zaman ve emekten tasarruf sağlamıştır. Dünyada ve ülkemizde planlama ve tasarımda birçok uygulama alanı olan CBS, mevcut planların denetlenmesinde de kullanılan önemli bir bilgi teknolojisi aracıdır.Bu çalışmanın amacı, aktif yeşil alanların yeterliliklerinin CBS'ne dayalı bir yöntem kullanılarak tespit edilmesi, bu tespitlerin mevcut standartlara ve planlama ilkelerine göre değerlendirilmesi ve Konya kenti Meram ilçesi örneğinde bu yöntemin uygulanmasıdır. Bu doğrultuda Meram ilçesinde bulunan 89 mahalle çalışma alanı kapsamına alınmıştır. Mahallelerin mevcut ve projeksiyon nüfuslarına göre tespit edilen yeşil alan miktarları karşılaştırılarak analiz edilmiştir. Mevcut yönetmelikler ve standartlara göre planlama ilkeleri çerçevesinde kişi başına düşen yeşil alan miktarı bulunmuş ve yürüme mesafesi içerisinde aktif yeşil alanların türüne göre hizmet yarıçapları (etkileme bölgesi) çıkarılmıştır.Sonuç olarak mevcut yeşil alan sistemi planlama kriterleri açısından değerlendirilmiş ve bu kriterler doğrultusunda sürdürülebilir kentsel gelişmenin sağlanmasına yönelik geleceğe ilişkin açık ve yeşil alanlara ilişkin bazı öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Urban light green areas planned for ecological and recreational objectives have considerable uses in terms of social and spatial dimensions and play a great role in balancing the relationship between nature and people as well as improving the urban life conditions. That?s why, the number of green areas must be enough to meet the needs of societies.Geographical Information Systems, one of the developments in computer and information technologies, has several application fields and it is quite time and energy-efficient during planning processes. GIS, used in planning and designing throughout the world, is an important information technology tool in checking available plans.The aim of this study is to determine the adequacy of active green areas by using a method based on GIS and to implement it in the district of Meram, Konya. In line with this, 89 neighbourhoods have been involved in this study. The number of green areas has been analyzed by comparing the present population and projection population Within the frame of current regulations and standards, the amount of green areas per person has been determined and their service radii( influence regions) have been found considering the type of active green areas in walking distance.Consequently, the system of current green areas has been evaluated in terms of planning criteria and some suggestions have been made about the future of light green areas with the aim of providing sustainable urban development.