Malign tümörlü hastalarda hastalığın tanısı ve evrelendirilmesinde kemikiliği biyopsisinin yeri
The Role of bone marrow biopsy in the diagnosing and staging of malignant tumors
- Tez No: 54737
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Onkoloji, Endocrinology and Metabolic Diseases, Oncology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
ÖZET Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları, Göğüs Hastalıkları, Üroloji ve Kadın Doğum Kliniklerine başvuran, malign tümör tanısı konmuş olan veya diğer metodlarla tanı konulamamış olup malignıte düşünülen 45 hastaya kemikiliği biyopsisi uygulandı. Bunlardan 4 'ü çeşitli sebeplerle çalışma dışı bırakıldı ( İki vakaya kemikiliği biyopsisi ile lenfoma tanısı kondu. Bir vakada diğer metodlarla alveolar kist tespit edildi. Bir vakada" ise alınan materyal yetersiz olarak değerlendirildi. ). Çalışmaya alman 41 hastadan 30 ' unda kemikiliği normosellüler olarak değerlendirildi. Üç hastada adenokarsinom metastazı saptandı ( Bir prostat adenokarsinomu metastazı, 2 primeri tespit edilemeyen adenokarsinom metastazı ). Sekiz hastada ise kemikiliği, hiposellüler, hipersellüler, fibröz doku artışı gösteren hiposellüler, hafif derecede fibrosis gösteren normosellüler, orta derecede fibrosis, hafif derecede fibrosis ve hipoplasik olarak değerlendirildi. Biyopsi sırasında komplikasyon görülmedi. Bulgularımızla literatürdeki diğer çalışmalar karşılaştırıldı. Sonuçta kemikiliği biyopsisinin kanser düşünülen hastalarda teşhis ve evrelendirmede problem olduğunda uygulanabilecek bir yöntem olduğu kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The role of bone marrow biopsy in the diagnosing and staging of malignant tumors. Bone marrow biopsies were performed on 40 patients with malignant tumors and 5 patients who were thought to have malignant tumors who had been treated in Internal Medicine, Pulmoner Diseases »Urology and Obstetric and Gynecology Depatments of Atatürk University Medical Faculty. Four patients were excluded from the study. Because in 2 of them, bone marrow biopsy revealed lymphoma, in 1 the marrow biopsy specimen was inadequate and in 1 alveolar cyst diagnosed by other methods. Bone marrow was normocellular in 30 ( 73.0 % ) patients. The bone marrow biopsy revealed adenocarcinoma metastasis in 3 ( 7.3 % ) patients ( One of them was the metastasis from prostate adenocarcinoma. In the other 2 patients, primary origin couldn't be found.). In 8 patients the bone marrow biopsy revealed hypocellular, hypercellular, hypocellularity with fibrosis, normocellularity with low grade fibrosis, moderate fibrosis, low grade fibrosis and hypoplastic bone marrow. No complication was observed during the procedure. Our results were similar to those reported in the literature. We concluded that bone marrow biopsy may be a preferable method in patients whose diagnosis and staging is a problem.