Azerbaycan Millî İlimler Akademisi Muhammed Fuzuli El Yazmaları Enstitüsünde bulunan Kitab-ı Köroğlu (vr.1a-32b) (İnceleme, metin, dizin)
Kitab-i Köroğlu (vr.1a-32b) at the Institute of National Sciences of Azerbaijan Mohammad Fuzuli Manuscripts (vr.1a-32b) (Review, text, index)
  1. Tez No: 547381
  2. Yazar: MARAL OLUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MESUT ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
Karışık saha özelliğini taşıyan son dönem Çağatay varyantı Kitâb-ı Köroğlu'nun 1a-32b varaklar arasındaki bölümü çalışılmıştır. Kitâb-ı Köroğlu, Mirza Halil Yüzbaşiyev Karabağî tarafından 1936-1937 yıllarında istinsah edilmiş olup müellifi belli değildir. Azerbaycan Milli İlimler Akademisi Muhammed Fuzûlî El Yazmaları Enstitüsünde bulunan bu eser B-206/1824 numara ile kayıtlıdır. Bu çalışma esasen üç bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında; destan, Türk dünyasında destan, Köroğlu destanı ve varyantları hakkında bilgi verildikten sonra incelenen varakların özeti yer alır. İnceleme kısmında; metnin ses ve şekil özellikleri gösterilmiştir. Metin kısmında transkripsiyonu yapılmış, son olarak da dizinle birlikte kelimelerin anlamları verilmiştir. Kitâb-ı Köroğlu, karışık dilli eserleri daha iyi anlamak bakımından önem taşımakla beraber, son dönem Çağatay edebiyatı eserlerini incelemek açısından da aydınlatıcı bir kaynak niteliğindedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the chapters between the pages 1a-32b of the Chagatay variant of Kitâb-i Köroğlu, which has a mixed field feature, have been studied. This study mainly consists of three parts. In the introduction; information about the epopee, Turkic epopee, Koroghlu epopee and variants was given. Then there is a summary of the reviewed pages. In the examination part, phonological and orphological features of the text are shown. In the text part, the text has been transcribed and finally, meaning of the words are given with the index.This study mainly consists of three parts. In the introduction; after giving information about the epic, Turkic epopee, Köroğlu epopee and variants, then there is the summary of the reviewed pages.In the review section; phonological and morphological features of the text are shown. Transcription is made in the text section and finally the meanings of the words are given with the index. Although Kitâb-ı Köroğlu has a great importance in terms of understanding the mixed language literature works, it is also a leading source for studying the“Last period of Chagatay literature ”.