Batı Raman sahası üretim kuyularında matkap performans değerlendirmesi ve matkap jet çapı seçimi optimizasyonu
The bit performance evaluation of production wells in Western Raman field and optimization of the bit jet diameter selection
  1. Tez No: 547390
  2. Yazar: ÖMER İMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURAY ALPASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Geological Engineering, Petroleum and Natural Gas Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'nin en büyük petrol üretim sahası olan Batı Raman'da yapılan sondajların matkap performanslarının niteliksel değerlendirmesi ve matkap jet çapı seçme optimizasyonu yapıldı. Bu amaçla sondaj ve matkap parametreleri analiz edilmiştir. Çamurun reolojik değerleri, debi, dizi içi, anülüs ve matkaptaki basınç kayıpları toplamı, basınç kayıpları için yüzeyden harcanan güç (HHP), sondaj dizisi dizilimi (BHA), sondaj birim maliyeti, matkaba verilen ağırlık (WOB), dönme hızı (RPM) ve jet hızı parametreleri incelenmiştir. Bu amaçla Batı Raman sahasında yapılan sondajların ikinci aşamasında 8 ½'' çapında PDC matkap ile kazılan beş kuyu, standart matkap ile kazılan beş kuyu ve insert matkap ile kazılan dört kuyu olmak üzere toplam on dört kuyunun verileri kullanılmıştır ve bu matkapların performansları niteliksel olarak değerlendirilmiştir. Kullanılan bu veriler ile oluşturulan grafikler karşılaştırılıp analiz edilerek, PDC matkabın zaman ve buna bağlı olarak maliyet açısından insert ve standart matkaba göre çok daha avantajlı olduğu tespit edilmiştir. Çalışmanın ikinci aşamasında, Bingham Plastik modeli kullanılarak maksimum matkap hidrolik güç için matkap jet çapı seçme optimizasyonu yapıldı. Yapılan optimizasyon ile on dört kuyunun verisi için bulunan optimum jet çapları ile bu sahada yapılacak sondajlarda daha iyi performans elde edilebileceği ve yapılacak sondajlarda en uygun matkabın kuyunun durumuna göre 6/32“, 7/32”ve 8/32" çapa sahip jetlerden oluşan 6 adet jetin yer aldığı PDC matkaplar olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, qualitative evaluation of bit performance and optimization of the bit jet's diameter selection were conducted in terms of the drillings in the Western Raman region whichis Turkey's biggest oil production field. Therefore, the parameters of drilling and bit parameters were analyzed. Rheological properties of the soil, flow, total in-series, annulus and total pressure losses on the drill bit, power spent from the surface (Hydraulic Horse Power-HHP) for pressure losses, Bottom Hole Assembly ( BHA), drilling meter cost, weight on the bit (WOB), Revolutions Per Minute (RPM), and jet speed were investigated. For this purpose, in the second stage of the drillings carried out in the Western Raman field, the data of fourteen wells including five wells drilled with PDC drill bit 8 ½'' in diameter, five wells drilled with standard bit and four wells drilled with insert bit were utilized, and the performance of these bits were evaluated in terms of quality. Upon comparing and analyzing the graphs created based on these data, the PDC drill bit was found to be much more efficient than insert and standard drill bits in terms of time and correspondingly cost. In the second stage of the study, optimization of the bit jet's diameter selection was performed with Bingham Plastic model for maximum hydraulic power of the bit. After the optimization, it was detected that the optimum jet diameters found for the data of fourteen wells can yield a better performance in the drillings in this site and the optimum drill bit is PDC bits including 6 jets with 6/32“, 7/32”and 8/32" diameters according to the condition of the well.