Tıp fakültesi öğrencilerinde anksiyete-depresyon sıklığı ve etkileyen faktörler
Anxiety - depression frequency and effective factors in medical faculty students
  1. Tez No: 547389
  2. Yazar: HAYATİ ÖZER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAHSİN ÇELEPKOLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Psikiyatri, Family Medicine, Psychiatry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Giriş ve Amaç: Depresyon ve anksiyete sürekli ders ve sınavlar ile meşgul olan öğrenciler için önemli bir sorun iken tıp fakültesi öğrencileri için çok daha büyük risk oluşturmaktadır. Bu çalışmanın amacı; Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerinde depresyon ve anksiyetenin görülme sıklığı ile bu sorunlara neden olabilecek faktörleri araştırmaktır. Materyal ve Metod: Tanımlayıcı kesitsel tipte olan bu çalışma, yaş ortalaması 21,97 ± 2,99 olan 108 kadın 207 erkek tıp fakültesi öğrencisi katılımı ile yapılmıştır. Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesindeki tıp öğrencilerinde 30/11/2018-30/12/2018 tarihleri arasında Beck depresyon ölçeği (BDÖ), Beck anksiyete ölçeği (BAÖ) ve sosyodemografik veri formu doldurtularak anksiyete ve depresyon riskleri araştırılmıştır. Verilerin analizi SPSS 24.0 (Statistical Package for the Social Sciences) paket programı kullanılarak yapılmıştır. Bulgular: Katılımcıların %3,8'inin yalnız, %25,7'sinin yurtta yaşadığı ve %28,9'unun ailesinin aylık gelirinin 0-2000 TL arasında olduğu, %21,0'inin ise 5000 TL üstünde olduğu görülmektedir. BDÖ ve BAÖ ortalamalarına bakıldığında ise BDÖ ortalamasının 12,91±9,636, BAÖ ortalamasının ise 12,65±10,432 olduğu belirlenmiştir. Medeni durum, anne öğrenim ve baba öğrenim durumu, burs miktarı, ailenin aylık geliri, aylık harcama ve ailede psikiyatrik hastalık bulunma durumuna göre BDÖ ve BAÖ değerlendirildiğinde anlamlı fark tespit edilmemiştir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Depression and anxiety while being a major problem for students engaged in continuous courses and examinations, it poses much greater risk for medical students. The aim of this study is to investigate the prevalence of depression and anxiety in Dicle University Medical Faculty students and to investigate the factors that may cause these problems. Material and Methods: This descriptive cross-sectional study was performed with the participation of 108 female 207 male medical faculty students with a mean age of 21,97 ± 2,990. In the medical students of Dicle University Faculty of Medicine, the Beck depression scale (BDI), Beck anxiety scale (BAI) and sociodemographic data form were filled in 30/11/2018-30/12/2018 and anxiety and depression risks were investigated. Data were analyzed using SPSS 24.0 (Statistical Package for the Social Sciences) package program. Results: It is seen that 3,8% of the participants live alone, 25,7% of them live in dormitories and 28,9% of their families' monthly income is between 0-2000 TL and 21,0% is above 5000 TL. BDI and BAI averages were 12,91 ± 9,636 and 12,65 ± 10,432, respectively. When BDI and BAI scale was evaluated according to marital status, mother education and father's education status, amount of scholarship, monthly income of the family, monthly expenditure and presence of psychiatric diseases in the family, no significant difference was found. (p>0,05).