Karma yem üretiminde yem üretiminde soğutucudan geçen yemin toz dönüş sürelerinde iyileştirme yapılarak yem üretim kapasitesinin artırılması ve enerji tasarrufu sağlanması
Increasing feed production capacity and enhancing energy by improving the soil process during the production of feed in the feed production
- Tez No: 547448
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET METİN ÖZGÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu çalışmada, Bursa ilinde bir yem fabrikasında yem üretim aşamaları incelenerek 20 yem partisinde zaman analizleri yapılmıştır. Yapılan zaman analizlerinde pelet yemin pelet pres makinalarından geçme sürelerine bakılarak toz dönüşleri için zaman analizi yapılmış ve yaşanan kayıp zamanlar kaydedilmiştir. Pelet preslerinde kayıt altına alınan toz dönüşlü ve toz dönüşsüz 59 adet yem geçme süresinde zaman analizleri ve enerji kayıpları hesaplanmıştır. Hesaplamalar sonucunda yem fabrikasında kapasite artırılması ve enerji tasarrufu sağlanması için toz dönüş depoları çözüm olarak sunulmuştur. Alınan kayıtlara göre yemin toz dönüş zamanında 20 dk zaman kazanılmış olup kapasite artırımı sağlanmış olacaktır. Aylık preslerden geçen geri dönüşlerdeki toz yem miktarı sıfırlanacak olup 5298 TL elektrik enerjisinden tasarruf edilecektir. Türkiyede yem fabrikaları göz önünde bulundurulduğun da 2018 yılı Ekim ayında onaylı ve kayıtlı 14.750 adet işletme bulunmaktadır. İşletmelerde pelet pres yemlerinde toz dönüş depoları yapıldığında enerji tasarrufu yapılmış olacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, the feed production stages of a feed factory in Bursa province were analyzed and time analyzes were made at 20 feed parties. In the time analyzes, time analysis was performed for the powder turns and the lost times were recorded. Time analysis and energy losses were calculated in 59 feed time periods without powder return and dust return recorded in pellet presses. As a result of the calculations, powder return tanks are presented as a solution in order to increase capacity in the feed factory and to save energy. According to the records received, 20 min time is gained in the time of dust return and capacity increase will be ensured. The amount of dust feed in the feeds going through the monthly presses will be reset and 5298 TL will be saved in electricity. Turkey is located at the feed factories in October 2018 you considered approved and registered 14,750 business units. Energy return will be made when the powder return tanks are made in pellet press feeds.