Tek bindirme yapıştırıcı bağlantılarının burkulma ve ileri burkulma analizi
Buckling and post buckling analysis of adhesively bonded single lap joints
  1. Tez No: 547449
  2. Yazar: AHMET SAYGI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KEMAL APALAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tezde, yapıştırıcı ile birleştirilmiş alüminyum tek bindirme bağlantılarının burkulma ve ileri burkulma davranışları incelenmiştir. Yapıştırıcı ile birleştirilmiş tek bindirme bağlantılarının özdeğerlerinde, elastik geometrik bakımdan lineer olmayan ileri burkulma davranışlarında bağlantı boyutlarının tesirleri araştırılmıştır. Ayrıca lineer olmayan ileri burkulma analizleri yapışan ve yapıştırıcı malzemelerinin lineer olmayan davranışları dikkate alınarak tekrarlanmıştır. Lineer ve lineer olmayan ileri burkulma analizleri sonlu elemanlar yöntemi ile gerçekleştirilmiştir (ABAQUS). Düzeltilmiş Newton-Raphson metodu ve Arc Length metodu lineer olmayan yer değiştirme ve kuvvet eğrilerinin yollarını takip etmede uygulanmış ve başarıları değerlendirilmiştir. Yapıştırıcı ile birleştirilmiş alüminyum numunelerin burkulma deneyleri analizlerdeki uç şartları altında gerçekleştirilmiştir. Yüksek ve düşük dayanıma ve farklı plastik deformasyon kabiliyetine sahip alüminyum alaşım tek bindirme yapıştırıcı bağlantılarının imalinde kullanılmış, yapışan ve yapıştırıcı malzemelerinin plastik deformasyon kabiliyetlerinin bağlantıların ileri burkulma davranışındaki tesirleri incelenmiştir. Elastik lineer olmayan ve elasto-plastic lineer olmayan analizlerden elde edilen kritik burkulma yükleri ve en yüksek yük değerleri deneylerden elde edilen yükler ile makul bir uyumluluk göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, buckling and post buckling behaviors of adhesively bonded aluminum single lap joints were investigated. The effects of geometrical parameters on linear (eigenvalues), elastic geometric nonlinear post buckling behaviors of adhesive single lap joints were investigated. In addition, the nonlinear post buckling analyses were repeated by considering the material nonlinearities of both adherends and adhesive materials. These linear and nonlinear analyses were carried out by the linear and non-linear finite element methods (ABAQUS). The modified Newton-Raphson and Arc length methods were implemented in order to search the nonlinear path of load and displacements, and their success was discussed. Adhesively bonded aluminum specimens were prepared and tested in the buckling end conditions used in the finite element analyses. Two aluminum alloys having low and high strengths and plastic deformation capability were used to prepare single lap joint specimens in order to determine the effect of plastic deformation capability of adhesive and adherends on the post buckling behavior of the adhesive lap joints. The critical buckling loads and maximum loads calculated based on the elasto-plastic and elastic geometrical nonlinear analyses were in good agreement those obtained from buckling tests.