Mardin İli Şehir içi doğalgaz borularındaki kaynak hatalarının tahribatlı ve tahribatsız muayene yöntemleri ile incelenmesi
Examination of the weld errors in the inner city natural gas pipes of Mardin Province with destructive and non-destructive testing methods
  1. Tez No: 547447
  2. Yazar: ADNAN DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMİT ADİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Doğalgaz boru hatlarının imalat ve montaj aşamasında yapılan kontroller kalite, insan, çevre güvenliği ve teknik emniyet bakımından çok önemlidir. Teknik dışı yapılacak bir uygulama veya en küçük bir hatalı değerlendirmenin emniyet faktörüne yapacağı olumsuz etki bilinmektedir. Bu nedenle bu çalışmada çelik doğal gaz borularının ark kaynağı ile birleştirme, kaynak dikişlerinin radyografik muayeneye tabii tutulmuştur. Bunun için X ışını ve gama ışını cihazları kullanılarak boruların çok sayıda filmleri çekilmiştir. Deneyler sonucunda sık görülen değişik kaynak hataları tespit edilerek sebepleri araştırılmış, hatayı gidermek ve kaliteyi artırmak için değerlendirmeler yapılarak çözümler geliştirilmeye çalışılmıştır. Aynı zamanda bu hataların teknik uzman tarafından API 1104 standardına göre kabul edilebilir olup olmadığı yönünde değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The controls made during the manufacturing and assembly stages of natural gas papelines are very important in terms of quality, human, environmental safety and technical safety. A non-technical application or the smallest impact of a mis-assessment on the safety factor is known. For this reason, in this study, welding of steel natural gas pipes with arc welding, welding gaskets were subjected to radiographic examination. For this purpose, a large number of films were drawn using X-ray and gamma-ray devices. As a result of the experiments, the most common source errors were determined and their reasons were investigated. At the same time, it has been evaluated whether these errors are acceptable to the API 1104 standard by the technical expert.