Use of raw and heat treated acorns in Japanese quail diet
Ham ve ısıtılmış meşe palamudunun bıldırcın rasyonlarında kullanımı
  1. Tez No: 547451
  2. Yazar: TREFA KAMAL M. AZIZE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM KAMALAK, PROF. DR. MESUT KARAMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmanın amacı ham ve otaklavlanmış meşe palamudunun Japon bıldırcın rasyonlarında kullanım imkânlarını araştırmaktır. Ham ve otaklavlanmış meşe palamudu rasyonlara % 0. 10. 20 ve 30 oranlarında katılmıştır. Besleme denemesi 6 hafta sürmüştür. Deneme boyunca Japon bıldırcınları izo-kalorik ve izo-nitrogenik rasyonlarla beslenmişlerdir. Japon bıldırcınların canlı ağırlıkları, canlı ağırlık kazancı ve yem tüketimleri haftalık olarak belirlenmiştir. Deneme sonunda bıldırcınların karkas ağırlıkları, ciğer ağırlıkları, kalp ağırlıkları, taşlık ağırlıkları ve karkas kompozisyonları belirlenmiştir. Altı haftalık denemeden elde edilen verilere bakıldığında, meşe palamudunun rasyona katılması Japon bıldırcınların canlı ağırlıklarını, canlı ağırlık kazancı ve yem tüketimlerini, yem dönüşüm oranını, karkas ağırlığını, ciğer ağırlıklarını, kalp ağırlıklarını ve karkas kompozisyonlarını önemli derecede etkilemiştir. Japon bıldırcınların büyüme performansı, yem tüketimi ve yem dönüşüm oranı meşe palamudun rasyonda kullanım oranına bağlı olarak kötüleşmiştir. Bununla birlikte, büyüme performansı, yem tüketimi ve yem dönüşüm oranında herhangi bir kötüleşme olmadan, meşe palamudu Japon bıldırcınları rasyonuna %10 kadar katılabilir. Bu noktadan sonra meşe palamudunun Japon bıldırcınlarında kullanılması ciddi sorunlar oluşturmaktadır. Diğer yandan, otaklav şeklinde ısı muamelesi meşe palamudunun Japon bıldırcın rasyonlarında kullanımında herhangi bir pozitif etkisi bulunmamıştır. Otaklavlanmış meşe palamudunun kullanıldığı bütün dozlardan elde edilen sonuçlar ham meşe palamudunun kullanım dozlarına benzer bulunmuştur. Bu yüzden otaklavlama şeklinde ısı muamelesi meşe palamudunun kullanımını iyileştirmede etkin yöntem değildir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the possibilities of the use of raw and autoclaved acorn into Japanese quails. The raw and autoclaved acorn was included into Japanese quail diets at 0, 10, 20 and 30 of diets. Feeding experiment of Japanese quail last 6weeks. During the experiment, Japanese quail were fed with iso-caloric and iso-nitrogenic diets. The live body weight, body weight gain and feed intake were determined weekly. At the end of experiment, the carcass weight, liver weight, heart weight and chemical composition of carcass of Japanese quails were determined. Based on the for the six week experimental data, the inclusion of acorn into quail diets has significant effect on the live body weight, body weight gain, feed intake, feed conversion ratio, carcass weight, liver weight, heart weight and chemical composition of carcass of Japanese quails. Growth performance, feed intake and feed conversion ratio of Japanese quails impaired with increasing level of acorn inclusion. However acorn can be used into quail diets up to 10% without compromising of growth performance, feed intake and feed conversion ratio. The inclusion rate of acorn after %10 is detrimental for Japanese quails. On the other hand heat treatment by autoclaving has no positive effect on the use of acorn into quail diets. All inclusion rates of autoclaved acorn into diets of quail diets resulted in similar results obtained in inclusion rates of the raw acorn. Therefore autoclaving of acorn to use in quail diet is not effective method to improve the use of acorn in quail diets.