[-1,1] aralığında Berstein-Stancu operatörlerinin yaklaşım özellikleri ve yaklaşım hızı
Approximation properties of Bernstein-Stancu operators and rate of approximation on interval [-1,1]
- Tez No: 547450
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN İZGİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu tez dört bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. Bu tezde ele alınan konu ve konu ile bağlantılı literatürdeki çalışmalardan kısaca söz edilmiştir. Aynı zamanda bu tez kullanılan temel tanım ve teoremlere yer verilmiştir. İkinci bölümde Berstein ve Stancu polinomlar ile ilgili yapılan çalışmalar kısaca sunulmuştur. Üçüncü bölümde tezde kullanılacak materyal ve yöntemlerden bahsedilmiştir. Dördüncü bölümde ise, operatörümüzün yaklaşım teorileri ile ilgili önceki çalışmalardan bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde bu tezde kullanılan materyal ve yöntemden kısaca bahsedilmiştir. Dördüncü bölümde ise, operatörümüz ile ilgili lineer pozitif operatörlerde kullanılan bir takım yöntem ve hesaplamalar yapılmıştır, Maple bilgisayar programından faydalanarak operatörümüzle yapılan yaklaşım için bazı grafikler çizdirilmiş ve hata miktarları için nümerik değerler hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This present thesis consists of four chapters. The first chapter is devoted to introdiction. The topic of thesis and papers dealing to this topic in the literature are briefly mentioned. Furthermore , basic definitions and theorems used in this thesis are given. In the second chapter, studies related to Berstein and Stantu's polynomial are presented. In the third chapter, materials and methods which are used throughout the thesis are mentoined . In the fourth chapter there are calculations and methods used in operators are made for our operator. Using computer program, Maple some graphics are drown and numerical values are calculated for miscalculations about our approach with operator.