Limonda farklı kimyasal uygulamalarının muhafaza üzerine etkileri
The effect of different chemical treatments on storage of lemon
  1. Tez No: 547452
  2. Yazar: NURHAN ÇILDIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKAN ÖZKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Turuçgiller gerek dünya gerekse Türkiye açısından çok önemli meyve gruplarından bir tanesidir özellikle Citrus lemon (L.) Burm. F (Limon) türü sağlık ve gıda sanayisinde geniş kullanımı ile yetiştiriciliği gün geçtikçe daha fazla önem kazanmaktadır. Günümüzde yetiştiriciliğin yanı sıra muhafaza sırasındaki kayıplarıda en aza indirgemek amacı ile yapılan çalışmalarda büyük önem kazanmıştır. Bu çalışmada farklı kimyasal uygulamaların ve onların kombinasyonlarının Kütdiken limon çeşidinin muhafazası süresince bazı kalite kriterlerinde oluşturduğu değişimler araştırılmıştır. Yapılan kimyasal uygulamalar; İmazalil, Imazalil+Scholar, Imazalil+Scholar (Fludioxonil)+Propicanazole, Philabuster, Propicanazole+Imazalil ile duşlama şeklinde muamele edilmiştir. Kontrol grubu meyvelerin bir kısmı hutbak sarma kağıdı ile sarılmış, diğer kısmı kağıda sarılmadan muhafaza edilmiştir. Uygulamalar sonrasında meyveler 10C sıcaklık ve %85-90 oransal nem koşullarında 6 ay muhafaza edilmiştir. Muhafaza süresince aylık periyotlar ile meyvelerde ağırlık kaybı (%), kabuk rengi, çürüme oranı (%), kabuk yanma oranı (%) ve görsel kalite, kabuk kalınlığı (mm), usare miktarı (%), titre edilebilir asit miktarı (%), suda çözünür kuru madde (%) miktarına bakılmıştır. Ayrıca meyvelerde kalıntı analizleride yapılmıştır. Bu araştırmada elde edilen verilere göre Kütdiken meyvelerinin çürük oranı, ağırlık kaybı ve diğer kalite kriterleri açısından en iyi sonuç veren uygulamalar sırasıyla İmazalil+Scholar+Propicanazaole+Hutbak kağıtlarına sarma, Propicanazole+İmazalil+Hutbak kağıtarına sarma kombinasyonları olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Citrus is one of the most important fruit groups for both Turkey and world. Especially Citrus fruit lemon (L.) Burm. F (Lemon) type it is important for health and food industry with the use of extensive cultivation is gaining more importance day by day. Nowadays, in addition to cultivation, it has gained a great importance in studies conducted to minimize losses during storage. In this study, effect of different chemical applications and their combinations in some quality criteria during Kütdiken lemon storage were investigated. Chemical applications; Imazalil, Imazalil + Scholar, Imazalil + Scholar (Fludioxonil) + Propicanazole, Philabuster, Propicanazole + Imazalil were treated as showering. Some of the fruits of the control group were wrapped with hutbak wrapping paper, the other part was kept without wrapping the paper. After application, for 6 months at 10C temperature and 85-90% relative humidity conditions the fruits were stored. Weight loss (%), crust color, decay rate (%), shell burning rate and visual quality, rind thickness (mm), fruit juice amount (%), titratable acid amount (%) amount of soluble solids (%) was examined. According to the data obtained in this study, the best results in terms of caries ratio, weight loss and other quality criteria were determined as wrapping of Imazalil + Scholar + Propicanazaole + Hutbak paper, as well as wrapping combinations with Propicanazole + Imazalil + Hutbak.