The relationship between financial development and international trade in Turkey
Türkiye'de finansal gelişmişlik ve uluslararası ticaret arasındaki ilişki
  1. Tez No: 547490
  2. Yazar: KERİME AYCAN ERTUĞRUL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHTAP IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada Türkiye'de 1990 1. çeyrek ve 2017 2. çeyrek dönemi arasında finansal gelişmişlik ve uluslararası ticaret arasındaki kısa ve uzun vadeli ilişki incelenmiştir. Finansal gelişmişlik ve uluslararası ticaret arasında kısa ve uzun vadede ilişkinin yönünün saptanabilmesi amacıyla iki arz yönlü ve üç talep yönlü hipotez kurulmuştur. Hipotezlerde uluslararası ticaret belirteci olarak ihracat ve ithalatın toplamı alınmıştır; finansal gelişmişlik içinse üç ayrı belirteç kullanılmıştır. Bunlar sırasıyla M2 para arzı, bankacılık sektörü tarafından özel sektöre sağlanan krediler ve İstanbul Borsası hacmidir. Uluslararası ticaret ve finansal gelişmişlik arasındaki uzun ve kısa vadeli ilişkiler sırasıyla Johansen Eşbütünleşme Testi and Vektör Hata Düzeltme Modeli ile incelenmiştir. Ekonometrik analiz sonuçlarına göre, özel sektöre sağlanan krediler ile reel ekonomik büyüme ve borsa hacmi ile uluslararası ticaret arasında uzun vadede çift yönlü nedensellik saptanmıştır. Ayrıca, uzun vadede uluslararası ticaretten M2 para arzına doğru ve M2 para arzından ekonomik büyümeye doğru pozitif nedensellik saptanmıştır. Öte yandan, kısa vadede finansal belirteçlerden İstanbul Borsası hacminden reel ekonomik büyümeye doğru pozitif nedensellik saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the short-run and long-run relationships between financial development and international trade in Turkey from the first quarter of 1990 to the second quarter of 2017. Initially, two supply-leading hypotheses which imply that financial development causes economic growth and international trade are investigated. Then, three demand-following hypotheses which imply that the economic growth and international trade cause financial development are analyzed. In the hypotheses, international trade indicator is defined as the sum of imports and exports; while financial development indicators are defined as the money supply M2 as a proxy for the breadth, the banking system's credit to the private sector as a proxy for the depth and the stock market capitalization as a proxy for the liquidity of the financial development. Johansen's Cointegration Test and Vector Error Correction Model are applied for investigating the long run and short run causations, respectively. According to the results of the econometric analyses, there are bi-directional long-run causation between private sector credits and real economic growth as well as stock market capitalization and trade openness. Also, in the long-run, there are positive causations from international trade to M2 money supply and from M2 money supply to real economic growth. On the other hand, it is found that there is short-term causation from stock market capitalization to the real economic growth.