Sustainability in the Turkish business context
Türk iş çevresinde sürdürülebilirlik
- Tez No: 547489
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM ÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 248
Özet
Bu tez, Türkiye'deki firmaların sürdürülebilirliği nasıl algıladıkları, neden ve nasıl sürdürülebilirlik aktiviteleri/raporlamalarına giriştiklerini belirlemeyi ve açıklamayı, aynı zamanda kurumsal, meşruiyet ve paydaş teorilerine dayanan hipotezlerin ilişkilerini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Türk iş çevresinde sürdürülebilirlik hakkında daha derinlemesine bir kavrayışa ulaşmak için üç katmanlı karma yöntem çalışması uygulanmıştır. Sürdürülebilirliğin iyi benimsendiği ve anlaşıldığı, fakat hala gelişime açık olduğu bulunmuştur. Örgütler sürdürülebilirlik için izomorfik baskılar hissetmekte ve onu bu baskıları tamponlamak için araçsal bir aygıt olarak görmektedirler. Diğer yandan, sürdürülebilirlik girişimlerini geliştirmek ve çabalarını sağlam bir şekilde yönetmek için gayret etmektedirler. Sürdürülebilirlik üzerine yapılan çalışmalar genellikle örgütler içindeki sürdürülebilirlik çalışmalarının performans çıktılarıyla ilgilenmektedir; bu çalışma kalitatif ve kantitatif araştırmayı birlikte kullanarak sürdürülebilirliğin öncülleri hakkında daha zengin bir anlayış sağlayarak literatüre katkı sağlamaktadır. Bunun yanında, sürdürülebilirliğin bugüne kadar göz ardı edildiği ve çok araştırılmadığı, gelişmekte olan bir ülke olan Türkiye'deki duruma ışık tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to find out and explain how firms in Turkey perceive sustainability, why and how do they get engaged in sustainability activities/reporting, while at the same time evaluating the hypothesized relationships based on institutional, legitimacy and stakeholder theories. Three-tiered mixed method study was employed to reach a deeper understanding about sustainability in the Turkish business environment. It was found that sustainability is well captured and understood with a positive connotation, however there is still more room for improvement. Organizations feel isomorphic pressures for sustainability, and see it as an instrumental tool to buffer these pressures. On the other hand, they strive for improving their sustainability initiatives and manage their efforts substantively. Studies on sustainability generally concerns performance outcomes of sustainability practices within the organizations, this study contributes to the literature by providing a richer understanding about the antecedents of sustainability through using qualitative and quantitative research together. Besides, it sheds light to the situation in a developing country Turkey, in which sustainability is overlooked and underresearched to date.