Vizyon geliştirmede etkili iletişimin rolü: Karabük Üniversitesi lisansüstü öğrencilerine yönelik bir araştırma
The role of effective communication in vision development: A researchon The Karabuk University graduate students
- Tez No: 547501
 - Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH KARAKAYA
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İletişim Bilimleri, İşletme, Communication Sciences, Business Administration
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Karabük Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışma Karabük Üniversitesinde lisansüstü öğretim gören öğrencilerin üniversite vizyon geliştirme sürecine katılmalarında etkili iletişimin rolünü ölçmeyi amaçlamaktadır. Bu yönü ile çalışma vizyon geliştirme ve etkili iletişim arasındaki etkileşime odaklanmaktadır. Bu amaçla araştırma iki bölümde gerçekleştirilmiştir. Birinci bölümde konu ile ilgili kaynakların taranmasını içeren literatür incelemesi gerçekleştirilmiştir. İkinci bölümde ise Karabük Üniversitesine yönelik uygulamalı bir çalışma yapılmıştır. Araştırmanın uygulama kısmında yüz yüze anket yöntemi ile elde edilen veriler; sayı ve yüzde, Cromba alpha, One Sample t Test, Independent Samples t Test ve One Way Anova Test istatistikleri ile analiz edilmiştir. Sonuçlar; lisansüstü öğrencilerin enstitü vizyon geliştirmesine katkı sağladıklarını, enstitü vizyon geliştirmesinde kendilerini etkin bulduklarını, enstitülerin ve üniversite yönetiminin vizyon geliştirmesini yeterli bulmadıklarını, enstitü iletişim sisteminin yetersiz olduğunu ve iletişim teknolojilerinin istenilen düzeyde kullanılmadığını göstermektedir. Enstitülerin vizyon geliştirme sürecinde, iletişim süreçlerini daha etkin kullanarak öğrenci odaklı, katılımcı ve güncel yönetim anlayışlarına uygun stratejiler izlemeleri yararlı olabilir. Gerek öğrenciler gerekse enstitü yöneticileri, karşılıklı olarak olumsuz önyargılardan arınarak, güven çerçevesinde, uyumlu biçimde çalışarak ortak başarıya ulaşabilirler.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to measure the role of effective communication in the participation of Karabük University postgraduate students into the vision development process of the university. In this respect, the study focuses on the interaction between vision development and effective communication. For this purpose, the study was conducted in two parts. In the first part, a literature review was presented, and an empirical study was conducted in the second part. The data were collected through face-to-face interviews and were analyzed using numbers, percentage, Cronbach's Alpha, one sample t-test, independent samples t-test and one-way ANOVA. Results show that graduate students contribute to the vision development of the institute; communication system of the institute is insufficient; communication technologies are not used satisfactorily, and graduate students find themselves effective in the vision development of the institute but they do not find the institute and university administration sufficient. Based on these findings, it could be suggested that; it may be useful to use strategies more effectively and follow strategies that are appropriate for student oriented, participatory and up-to-date management approaches in the process of vision development of the institutes. Both the students and the institute administrations can achieve success by working in mutual harmony by getting rid of prejudices.