Kat karşılığı inşaat sözleşmesinin sona ermesi
Termination of the construction contract of flat for land
- Tez No: 547502
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ SADIK AYDOS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Her sözleşmede olabileceği üzere kat karşılığı inşaat sözleşmesi de her zaman ifa ile sonuçlanmamaktadır. İfa dışı sebeplerle sona erdiği durumlarda, sözleşmenin atipik ve karma niteliğinden dolayı tasfiye daha zor ve karmaşık olabilmektedir. Sona erme sebebine göre değişmekle birlikte doktrinde; sebepsiz zenginleşme ya da haksız fiil yahut vekâletsiz iş görme hükümlerinin sözleşmenin sona ermesi hâlinde uygulanması gerektiği vurgulanmaktadır. Konuyla ilgili yargı kararları arasında da tam bir birlik sağlanamamıştır. Sözleşmenin öngörülebilen birçok sona erme hâli vardır. Ancak bu durumların her birine uygulanabilen standart hükümler yoktur. Kat karşılığı inşaat sözleşmesi anî borç ilişkisi (anî edimli) doğurduğu için taraflar, şartları varsa fesih veya dönme (bozma) beyanı ile sözleşmeyi sona erdirebilirler. Dönme veya fesih beyanı ile sözleşmenin sona ermesinde tarafların haklı sebebe dayanıp dayanmadıkları talep edecekleri tazminatın nitelik veya miktarını etkiler. Sözleşme tek taraflı olmasa da tarafların anlaşması (ikâle) suretiyle sona erdirilebilir. Tarafların sonlandırma iradeleri bulunmamasına rağmen borçlunun sorumlu olmadığı sonraki imkânsızlık hâlinin ortaya çıkması ile ifa imkânsızlaşacağı için sözleşme sona erer. Yine resmî şekil eksikliğinde de taraf iradeleri aksi yönde olsa bile kanunun emredici hükmü gereği sözleşme batıl olur. Arsa payının başlangıçta devredildiği hâllerde yüklenici, bunu üçüncü şahıslara devrederse sözleşmenin sona ermesiyle işlem temelinin de ortadan kalkmasına rağmen iyiniyetli üçüncü şahısların hak iktisabı korunmaktadır. Ayıp derecesine varmayan eksik işlerde arsa sahibi seçimlik hakları doğmayacağı için, bu suretle sözleşmeyi de sona erdiremez. Yüklenicinin yaptığı ilâve işlerin bedeli vekâletsiz iş görme hükümlerine göre arsa sahibinden talep edilebilmesine karşılık, inşa edilmiş ilâve bağımsız bölümler ise sözleşme ile belirlenmiş pay oranına göre taksim edilir. Böylece kat karşılığı inşaat sözleşmenin sona erme hâlleri bir çalışmada toplanmış ve tartışmalı bazı hususlara çözüm getirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
As it can be in every contract, the construction contract of flat for land does not always result in fulfillment. In cases when it ends due to non-executive reasons, liquidation may be more difficult and complicated due to the atypical and mixed nature of the contract. While it changes depending on the reason for the termination, in the doctrine; the unjust enrichment or tort or unjust attorney provisions should be applied if the contract ends. A complete union has not been established between the relevant judicial decisions.The contract has many predictable expiration dates. However, there are no standard provisions applicable to each of these cases.Since the construction contract of flat for land gives rise to a sudden debt relationship (immediate effect), the parties may terminate the contract with the declaration of termination or revocation if there are conditions.Whether the parties have a just cause for the termination of the contract with the declaration of return or termination affects the nature or amount of compensation that they will demand. The contract is not unilateral but may be terminated by the agreement of the parties (substitution).The contract is terminated because the parties will not have the will to terminate, and the impossibility will become impossible with the emergence of the impossibility after the debtor is not responsible. Again, in the absence of formal form, the contract will be superficial, even if the will of the parties is in the opposite direction. In cases where the land share is transferred initially, if the contractor transfers this to third parties, the acquisition of rights of the rightful third parties is protected despite the abolition of the transaction with the termination of the contract. In the case of missing works that do not reach the degree of defamation, the owner of the land will not be able to terminate the contract as it does not have the optional rights. The additional independent works of the contractor can be demanded from the owner of the land according to the provisions of the duty of employment. Thus, the revision of the construction contract of flat for land has been gathered in a study and some controversial issues have been tried to be solved.