Segmentation approaches in business-to-business marketing: An application on container shipping services
İşletmeden işletmeye pazarlamada bölümlendirme yaklaşımları: Konteyner taşımacılığı hizmetleri üzerine bir uygulama
- Tez No: 547520
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL BİLGE ÇETİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Denizcilik, Ekonomi, Ulaşım, Marine, Economics, Transportation
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 259
Özet
Konteyner taşımacılığı uluslararası ticarete ve tedarik zincirlerine önemli katkı yapmakta ve ihracatçılar ile ithalatçıların rekabetçi avantajında ciddi bir rol oynamaktadır. Ancak konteyner taşımacılığı pazarı çeşitli zorluklarla ve yapısal değişikliklerle karşı karşıyadırlar. Rekabet daha çetin olup konteyner hatlarının karlılıkları düşük seviyelerde seyretmektedir. Konteyner taşımacılığında pazarlama stratejileri öncesine göre daha önemli hale gelmiştir. Müşteri ihtiyaç ve isteklerini anlamak ve bunları etkili bir şekilde yönetmek çok önemlidir. Bu tez çalışmasının amacı konteyner taşımacılığında pazar bölümlemesini incelemek, fayda segmentlerini keşfetmek ve pratik uygulamaları dikkate alarak fayda segmentlerini tartışmaktır. Bu tezin ampirik kısmı iki ana araştırmadan oluşmaktadır. Bunlardan ilki, İzmir'de bulunan konteyner hatları ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yapan nitel bir çalışmadır. Nitel çalışma, kullandıkları pazar bölümleme değişkenleri ve hedefledikleri amaçlar dahil olmak üzere konteyner hatlarının pazar bölümleme uygulamalarını ortaya koymuştur. Mülakatların bulgularına dayanarak teorik bir öncül (a-priori) pazar bölümleme modeli önerilmiştir. Nicel araştırma, sonsal (post-hoc) yaklaşımı benimseyerek konteyner taşımacılığındaki fayda segmentlerini keşfetmeyi amaçlamaktadır. Ege Bölgesi'ndeki ihracatçılarla bir anket gerçekleştirilmiş ve toplam 356 cevap toplanmıştır. Araştırmada, öncelikle keşifsel ve doğrulayıcı faktör analizleriyle konteyner hattı seçim kriterleri ölçeği geliştirilmiştir. Toplam beş seçim faktörü belirlenmiştir. Daha sonra, faktör skorları kümeleme değişkenleri olarak kullanılarak kümeleme analizi gerçekleştirilmiştir. Kümeleme analizi, toplam altı fayda segmenti ortaya çıkarmıştır: Zamana Duyarlı Maliyet Arayanlar, Pragmatik Hizmet Alıcılar, Acil-olmayan Maliyet Arayanlar, Katma Değerli Hizmet Alıcılar, İlişki Odaklılar ve Zaman Odaklılar. Araştırmada keşfedilen altı segment, konteyner hattı seçim kriterleri açısından anlamlı farklılıklar göstermektedirler. Segmentler, büyüklük, farklılaşabilme, eyleme geçirilebilme, ölçülebilme, ve erişebilme gibi etkin pazar bölümlendirme kriterlerini karşılamaktadır. Segmentlerin ayrıca ölçüt geçerliliği de kanıtlanmıştır. Segmentler ve tanımlayıcı değişkenler arasında istatistiksel önemli sayıda anlamlı ilişki elde edilmiştir. Bu araştırmanın sonuçlarına ilişkin ayrıntılı bir tartışma, ilgili bölümün sonunda sunulmuştur. Kalitatif ve kantitatif analizler üzerine, nitel araştırmada bulunan konteynır hatlarının pazar bölümleme temelleri, segmentler arasındaki seçim kriterlerinin farklı olup olmadığını anlamak için test edilmiştir. Böylelikle, İzmir'deki uygulamada konteyner hatlarının segmentasyon tabanlarının farklılaşabilir bölümler oluşturup oluşturmadığını görülmektedir. Sonuçlar, öncül segmentlerin seçim kriterleri açısından, başka deyişle konteyner yükleyicilerinin beklediği faydalar açısından, sonsal segmentler kadar ayrıştırıcı olmadığı tespit edilmiştir. Bu tez, sonsal yaklaşımı kullanan pazar bölümlemenin, konteyner taşımacılığı pazarındaki şirketler tarafından kullanılan önsel yaklaşımdan daha etkili olduğunu açıklamaktadır.
Özet (Çeviri)
Container shipping significantly contributes to the international trade and supply chain systems, and plays a key role in the competitive advantage of exporters and importers. However, container shipping market has been facing several challenges and structural changes. The competition is fiercer and the profitability levels of container lines have been very low. The marketing strategies have become more important compared to past in the market. Understanding the customer needs and wants, and manage their requirements effectively have become very critical. The purpose of this dissertation is to investigate market segmentation in container shipping, explore the benefit segments, and discuss the benefit segments considering practical applications. The empirical part of this dissertation consists of two main researches. The first one is a qualitative study which conducts semi-structured interviews with container lines located in Izmir. The qualitative study has explored the practical segmentation application of container lines including the segmentation bases they use and the purposes they target. Based on the findings of the interviews, a theoretical a-priori segmentation model has been proposed. The quantitative research aims to find out the benefit segments in container shipping market adopting a post-hoc approach. A survey is conducted with exporters located in Aegean Region of Turkey and a total of 356 responses have been collected. In the research, first container line selection criteria measure is developed through exploratory and confirmatory factor analyses. A total of five selection factors are ascertained. Then, cluster analysis is conducted by using factor scores as clustering variables. The cluster analysis has revealed a total of six benefit (post-hoc) segments in the market: Time-sensitive Cost Seekers, Pragmatic Service Buyers, Non-urgent Cost Seekers, Value-added Service Buyers, Relationship Seekers, and Time Seekers. The six segments are distinctive in terms of the selection criteria of shippers. The segments meet the criteria of effective market segmentation: Substantial, differentiable, actionable, measurable, and accessible. The segments also provide evidence for the criterion validity. Substantial number of statistically significant associations between the segments and descriptors are achieved. A detailed discussion of the results of this research is presented at the end of related section. Upon the qualitative and quantitative analysis, the segmentation bases of container lines explored in the qualitative research are tested to understand if selection criteria between the a-priori segments differ. In this way, we can see if the segmentation bases of container lines in practice in Izmir create segments that are differentiable. The results indicate that the a-priori segments are not as differentiable as the post-hoc segments in our quantitative research in terms of the selection criteria, or in other terms, benefits sought by container shippers. This dissertation claims that benefit segmentation using a post-hoc approach is more effective than a-priori approach used by companies in container shipping market.