Yaşlı bireylerin dini yönelimleri ile depresyon arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between religious orientation of elderly individuals and depression
  1. Tez No: 547554
  2. Yazar: EDA ÇEKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ŞAHİN ALTUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Araştırma, yaşlı bireylerin dini yönelimleri ile depresyon arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla yapıldı. Materyal ve Metot: Bu araştırma, tanımlayıcı ve ilişki arayıcı niteliktedir. Araştırmanın verileri, Nisan - Ağustos 2018 döneminde, Ağrı İli'ndeki aile sağlığı merkezlerinde toplandı. Araştırmanın evrenini, Ağrı İl Merkezi'nde bulunan 8 aile sağlığı merkezine kayıtlı 6283 yaşlı birey; örneklemini ise, 8 aile sağlığı merkezi arasından rastgele örnekleme yöntemiyle seçilen 3 nolu, 4 nolu ve 6 nolu aile sağlığı merkezlerine kayıtlı 2882 birey arasından araştırmaya alınma ölçütlerini karşılayan 509 birey oluşturdu. Verilerin toplanmasında, Kişisel Bilgi Formu, Dini Yönelim Ölçeği ve Geriatrik Depresyon Ölçeği Kısa Formu kullanıldı. Verilerin değerlendirilmesinde; sayı, ortalama, yüzdelik dağılımlar, standart sapma, Cronbach's Alpha katsayısı ile Pearson Korelasyon analizi kullanıldı. Bulgular: Araştırmaya katılan yaşlı bireylerin %27.5'inin depresyon riski yaşamadıkları, %72.5'inin ise depresyon riski taşıdığı belirlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: The research was conducted to determine the relationship between the religious orientation of elderly individuals e and depression. Materials and Methods: This research is descriptive and relational. The data of the research was collected in the family health centers in Ağrı Province during April - August 2018. The population of the study was 6283 elderly people who were registered to 8 family health centers in Ağrı. The sample consisted of 509 individuals who met the inclusion criteria among 2882 individuals enrolled in family health centers 3, 4 and 6, who were randomly selected from 8 family health centers. Personal Information Form, Religious Orientation Scale and Geriatric Depression Scale Short Form were used to collect the data.In the evaluation of the data; number, mean, percentage distributions, standard deviation, Cronbach's Alpha coefficiency and Pearson Correlation analysis were used. Results: It was determined that 27.5% of the elderly individuals who participated in the study had no risk of depression and 72.5% had a risk of depression.