Amik Ovası pamuk yetiştirme alanlarında bulunan pembe kurt, Pectinophora gossypiella (Saunders) (Lepidoptera:Gelechiidae)'nın populasyon gelişimi ve yayılış alanlarının belirlenmesi
The study and identification of the pink worm Pectinophora gossypiella (Saunders) (Lepidoptera:Gelechiidae) population development within the region of Amik Plain
- Tez No: 547580
- Danışmanlar: PROF. DR. FEZA CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Pembe kurt Pectinophora gossypiella (Saunders) (Lepidoptera: Gelechiidae), Türkiye'deki pamuk alanlarında gözlenen en önemli pamuk zararlılarından biridir. Ülkemizde Ege, Güneydoğu Anadolu Bölgesi ve Akdeniz Bölgesi'nde yaygın olarak görülür. Pembe kurt erginleri zararlı olmamakla beraber asıl zararı larvaları pamuk bitkisinin generatif organlarında yapmaktadır ve zarar sonucu kozadaki lif kalitesini ve verimini olumsuz olarak etkilemektedir. Bu çalışma Amik Ovası'nda pamuk yetiştirme alanlarında, Kırıkhan, Reyhanlı ve Antakya ilçelerinde 2018 yılında gerçekleştirilmiştir. Her ilçede ikişer tarlaya ve her tarlaya iki adet olacak şekilde mart ayı ortasında feromon tuzakları kurulmuştur. İlk ergin çıkışını belirlemek amacıyla ev kenarlarında depolanan saplar ve kör kozaların yakınlarına kurulan feromon tuzaklarında 11 Nisan 2018'de ilk ergin çıkışı gözlenmiştir. Daha sonra feromon tuzakları pamuk arazileri içine alınarak, pamuk hasat edilinceye kadar, pembe kurdun populasyon gelişimi belirlenmiştir. Ayrıca Amik Ovası'nda Kırıkhan, Reyhanlı ve Antakya ilçelerinde gözle kontrol yöntemi ile tuzak kurulu olmayan arazilerde zararlının yayılış alanları tespit edilmiştir. Çalışmada, zararlının Amik Ovası'nda pamuk yetiştiriciliğinin en çok yapıldığı üç ilçede de zarar yaptığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The pink bollworm Pectinophora gossypiella (Saunders), is one of the most common cotton the pest. Within Turkey, its most common habitat is southeast Anatolia, the Aegean and Mediterranean regions. The adult pink bollworm per se is not hazardous to the cotton plant, instead it's larvae is causing damage to the generative organs of the cotton plant; resulting in reduced fiber quality and yield. This empirical study was conducted within the regions of Kırıkhan, Reyhanlı and Antakya in 2018. On 11th April 2018 the emergence of the first adult pink bollworms was observed within proximity of previously laid out feromone traps, which were placed near piles of stalk and blind-tailed. Later on, the traps were moved within the cotton plantation in order to observe and study the development of the worm population until harvest. Furthermore, in the regions of Kırıkhan, Reyhanlı and Antakya - major populations of pink bollworms were observed within fields, where no traps had been previously laid out. The study has observed that the worm causes damage in three major cotton harvest areas of Amik Plain.