Amik Ovası koşullarında kısıntılı sulamanın bazı pamuk çeşitlerinde verim, verim ögeleri ve kaliteye etkilerinin belirlenmesi
Determination of the effects of deficit irrigation on quality, yield and yield components of some cotton variety in Amik Plain conditions
- Tez No: 487911
- Danışmanlar: PROF. DR. BERKANT ÖDEMİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Araştırma Hatay koşullarında, 2012-2013 yıllarında yürütülmüştür. Çalımada 4 pamuk çeşidinin (Carisma, Flash, BA525, Tam91D) su stresine tepkileri belirlenmeye çalışılmıştır. Sulama suyu miktarının belirlenmesinde Class A Pan yöntemi kullanılmıştır. Sulama konuları toplam buharlaşma miktarının tamamı (S100) (tam sulama) ve bu konunun % 75'i (S75), % 50'si (S50), %25'i (S25), %125'i (S125) olmak üzere 5 farklı sulama düzeyinde oluşturulmuştur. İlk yıl 5 ikinci yıl 6 sulama yapılmıştır. Sulamada damla sulama sistemi, gübrelemede fertigasyon yöntemi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, uygulanan sulama suyu miktarları ilk yıl 166 mm ile 588 mm arasında, ikinci yıl 128 mm ile 682 mm arasında değişmiştir. S0 konusu (yağış hariç) ilk yıl 60 mm, ikinci yıl 42 mm su almıştır. Bitki su tüketimi Carisma çeşidinde ilk yıl 290 mm-678 mm, Flash çeşidinde 292 mm-650 mm, BA525 çeşidinde 285 mm-576 mm, Tam 91 D çeşidinde 282 mm-590 mm arasında geçekleşmiştir. İkinci yılda ise Carisma, Flash, BA525 ve Tam 91 D çeşitlerinde su tüketimleri sırasıyla 283 mm-671 mm, 268 mm-662 mm, 295 mm-629 mm, 298 mm-678 mm arasında değişmiştir. Kütlü verimleri Carisma, Flash, BA525 ve Tam 91D çeşitlerinde sırasıyla ilk yıl 367.7-599.0 kg da-1, 369.9-603.1 kg da-1, 362.8-599.9 kg da-1, 317.3-583.5 kg da-1, ikinci yıl 305.7-523.9 kg da-1, 341.1-545.7 kg da-1, 285.9-502.3 kg da-1 ve 273.1-442.9 kg da-1 arasında değişmiştir. En yüksek verim her iki yılda da Flash çeşidinden elde edilmiştir. Sulama suyu miktarı ile verim arasında tüm çeşitlerde ikinci dereceden ilişkiler elde edilmiştir. Klorofil içeriği ve stoma iletkenliği tüm uygulamalarda su stresi arttıkça azalmıştır.
Özet (Çeviri)
In the experiment was carried out in Hatay conditions in 2012-2013. In this study, 4 cotton varieties (Carisma, flash, BA525, Tam91D) were tried to determine the response to water stress. A Class a Pan method was used to determine the amount of irrigation water. Irrigation treatments were 25% (S25), 50% (S50), 75% (S75), 125%(S125, excessive irrigation) of the full irrigation treatment (S100) which received 100% Class-A Pan evaporation. Numbers of irrigation events were 5 and 7 in 2012 and 2013, respectively According to the results, amount of irrigation water applied in the first year ranged from 166 mm to 588 mm and from 128 mm to 682 mm in the second year. S0 treatment (except precipitation) received 60 mm and 42 mm first and second year, respectively. Evapotranspiration occurred between 290 mm-678 mm in Carisma, 292 mm-650 mm in Flash, 285 mm-576 mm in BA525 and 282 mm-590 mm in Tam 91D. In the second year, evapotranspiration in Carisma, Flash, BA525 and Tam91D cultivars ranged from 283 mm-671 mm, 268 mm-662 mm, 295 mm-629 mm, 298 mm-678 mm, respectively. Cotton yield were changed 367.7-599.0 kg da-1, 369.9-603.1 kg da-1, 362.8-599.9 kg da-1, 317.3-583.5 kg da-1 in the first year, 305.7-523.9 kg da-1, 341.1-545.7 kg da-1, 285.9-502.3 kg da-1 and 273.1-442.9 kg da-1 in the second year, respectively, in Carisma, Flash, BA525 and Tam91D cultivars. The highest yield was obtained from the Flash variety in both years. A second degree polynomial relationships could adequately describe the cotton seed yield response to the irrigation water amount in all cotton variety. Chlorophyll content and stomatal conductance decreased as water stress increased in all cultivar.