Application of risk management approaches for new product development in concurrent engineering environment
Eş zamanlı mühendislik süreci ile yeni ürün geliştirmede risk yönetimi yaklaşımlarının uygulanması
  1. Tez No: 547640
  2. Yazar: SİBEL UYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN SELİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Günümüzün artan rekabet koşullarında, ürün farklılaştırma temel rekabet stratejilerinden biridir. Yeni ürün geliştirme süreci içerisinde, tedarik zinciri risklerini yönetmek büyük önem taşımaktadır. Farklı mühendislik birimlerinden oluşan bir ekip tarafından yürütülen bu süreçler, en düşük maliyetle en kısa sürede maksimum fayda sağlamayı hedefler. Uygun risk yönetimi yaklaşımlarının uygulanması, yeni ürün geliştirme süreçlerinin sürdürülebilirliğini sağlamayı amaçlamaktadır. Bu nedenle, proaktif bir yaklaşım uygulanması yeni ürünlerin firmaların rekabet avantajına katkısını arttırmaktadır. Bu çalışma, yeni ürün geliştirme süreçlerinde karşılaşılabilecek riskleri maliyet, kalite ve zaman boyutlarına göre değerlendirmek için bir karar destek sistemi geliştirmeyi amaçlamaktadır. Önerilen karar destek sisteminin uygulanabilirliğini doğrulamak için gerçek bir dünya uygulaması sunulmaktadır. Türk otomotiv sektöründe faaliyet gösteren bir imalat firmasının yeni ürün geliştirme süreci, uygulamada ele alınmış ve her bir eş zamanlı mühendislik sürecinin riskleri tanımlanmıştır. Risklerin, olasılık-etki matrisi hesaplanır. Daha sonra, ikili değerler kullanılarak, riskler arasındaki sebep-sonuç ilişkilerini ifade eden risk etkileşimleri belirlenir. İkili risk matrisi, ağırlıklı neden-sonuç ilişkilerini belirlemek için sayısal risk matrisine dönüştürülür. Bu yaklaşımla, karmaşık ağlar yerine, risk modelleri kolaylıkla uygulanabilir. Sonuçlar, önerilen karar destek sisteminin, etkin risk yönetimi stratejileri ile yeni ürün geliştirme süreçlerinde etkin bir şekilde kullanılabileceğini doğrulamaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's increasingly competitive environment, product differentiation is one of the main competition strategies. Through new product development process, managing supply chain risks has a great importance. These processes that are executed by a multidisciplinary team working with an engineering team can provide maximum benefit in the shortest time with the lowest cost. Implementation of appropriate risk management approaches aim to ensure the sustainability of new product development processes. Therefore, they increase the contribution of new products to the competitive advantage of companies by applying a proactive approach. This study aims to develop a decision support system for deliberating the risks with respect to cost, quality and timeliness dimensions in new product development processes. In order to confirm the viability of the proposed decision support system, a real world application is presented. The new product development process of a manufacturing firm operating in Turkish automotive industry is dealt with in the application, and the risks of each concurrent engineering process are defined. The risks are calculated by multiplying the probabilities and impacts. Then, by using the binary digits, risk interactions expressing the cause-effect relationships between the risks are determined. The binary risk matrix is transformed to the quantitative risk matrix for determining the weighted cause-effect relationships. Therefore, risks can be expressed with easily displayed models instead of complex networks with this approach. The results confirm that the proposed decision support system can be utilized effectively in new product development processes by providing effective risk management strategies.