Improvement of the new product design and development process by lean techniques and information system design: An application in white goods industry
Yalın teknikler ve bilgi sistemi tasarımı ile yeni ürün tasarım ve geliştirme süreçlerini iyileştirme: Beyaz eşya sektöründe bir uygulama
- Tez No: 570531
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Rekabetin üst düzey olduğu beyaz eşya sektöründe firmalar birbirleri ile yarışabilmek, piyasada yer edinebilmek veya mevcut konumlarını daha iyi seviyelere çıkarmak için sürekli bir çaba halindedirler. Sektör araştırması yapan kurumların raporları incelendiğinde beyaz eşya sektörünün Türkiye için çok büyük öneme sahip olduğu görülmektedir. Dünyanın en büyük beyaz eşya ve dayanıklı tüketim aletleri üreten firmalarından ikisi bu ülkede bulunmaktadır. Yeni ürünler üreten firmalar rakiplerinden farklı, son teknolojilere sahip ürünler piyasaya sürerek rekabet avantajı yaratmak isterler. Farklılaştırdıkları ürünler ile müşteri talep ve ihtiyaçlarını karşılayarak karlılıklarını ve pazar paylarını arttırmak en öncelikli hedefleridir. Bu yüzden yeni ürün tasarım ve geliştirme süreçleri çok büyük öneme sahiptir. Fakat bu süreçlerin doğru yönetilmesi ve gereksiz işlemlerden arındırılması gerekmektedir. Çünkü katma değere sahip olmayan veya yanlış planlama sonucunda maruz kalınan süreçler firmalara ilave maliyetler getirmektedir. Ayrıca daha önemlisi yanlış yürütülen süreçler yüzünden ortaya çıkan yeni ürünün kalitesi etkilenmektedir. Bu durum sonucunda da yapılan yatırımlar ve ortaya konan emek boşa gidebilmektedir. Yoğun üretim yapan kuruluşlarda işlerin ilerletilmesi her zaman planlanan ve hedeflenen zamanlarda olamamaktadır. Farklı departmanların birbiri ile ortak iş yürütmesi gereken süreçlerde iş akışında aksamalar ve sapmalar oluşabilmektedir. Bunun neticesinde birbirini tetikleyen süreçlere ayrılan zamanlar daralmakta ve şirket içindeki olağan işleyiş dışına çıkılmak zorunda kalınmaktadır. Bu durumda firma esnek bir süreç yönetimine sahip araçlara sahip değilse hatalı iş çıktıları ile karşılaşma riski artmaktadır. Hatalı işleri düzeltmek için yapılacak çalışmalar maliyeti arttırmakta, ilave zaman kayıplarına yol açmakta ve diğer projelerin geleceğini de olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle süreçler kişiye bağlı olmaktan mümkün olduğunca arındırılmalı, kişisel tecrübeler şirket bilgi birikimine dönüştürülmelidir. Yapılan hataların tekrarlanmaması için sistemsel önlemler alınmalı ve süreçlerin daha esnek yönetilmesi sağlanmalıdır. Şirketler genellikle karlılık odaklı çalışmalar yaparken bu tip zaman ve para israflarına yol açan sistemsel problemlerini de gözardı etmemelidir. Farklı birimlerdeki çalışanların kendi aralarında daha koordineli çalışması, aynı hedef doğrultusunda birbirlerini desteklemesi ve kontrol etmesi gerekmektedir. Ayrıca büyük ölçekli şirketlerde departmanların birbiri ile olan iletişimi çok önemlidir. Süreçlerin ilerlemesi için işi takip eden kişilerin, işi yapacak kişiler ile daha düzenli ve sistematik şekilde bilgi alış verişinde bulunabilmesi gerekmektedir. Birçok farklı platformdan yapılan görüşmeler bilgi kayıplarına ve sürecin geçmişi ile alakalı kafa karışıklıklarına yol açmaktadır. Böylece bir sorun ile karşılaşıldığında, sorunun doğru tespit edilmesi ve gerekli müdahalenin yapılması güçleşmektedir. Tüm bu nedenlerden ötürü bu tez çalışmasında buzdolaplarının tasarım geliştirme süreçlerine odaklanılmıştır ve mevcut süreci daha verimli ve doğru nasıl ilerletebiliriz sorularının cevapları araştırılarak en etkin çözümler bulunmaya çalışılmıştır. Bu amaçla literatürde bulunan proje yönetimi, bilgi yönetimi, yeni ürün geliştirme süreci ve yalın tasarım süreci konuları araştırılmıştır. Yalın teknikler incelenerek sürecin iyileşmesine katkı sağlayacak yaklaşımlar irdelenmiştir. Öncelikle üzerinde çalışacağımız firmamızın yeni ürün tasarım süreci ile alakalı bilgiler toplanmıştır. Bilgiler firmanın içerisinde yapılan gözlemler, görüşmeler, kişisel tecrübeler ve geçmiş projelere ait proje planları incelenerek yapılmıştır. Bu bilgiler ışığında stage gate modeli baz alınarak iş akışları oluşturulmuştur. Sonrasında sürecin mevcut durumunun değer akış haritası yaratılmıştır. Sürece ait kişi, zaman ve envanter bilgileri firmadan toplanarak haritaya işlenmiştir. Böylece projelerin ortalama teslim süreleri belirlenmiştir. Amacımız mevcut durumu iyileştirmek olduğundan süreci atıl hale getiren kısımları tespit etmemiz gerekmektedir. Bu sebeple firma bünyesinde çalışan tecrübeli uzman tasarımcılar ile görüşülerek katma değeri olmayan ve sürecin tıkanmasına veya uzamasına sebep olan problemler belirlenmiştir. Bu problemler onay süreçlerinden kaynaklanan beklemeler, geri dönüşlerin fazlalığı, bilgi paylaşma ve depolamadaki yetersizlikler, gereksiz toplantılar, yanlış proje terminleri ve tasarlanacak parçaların özelliklerinin zamanında belirlenmemesidir. Daha sonra süreci daha yalın hale getirmek amacıyla proje içerisindeki tüm tasarımcıların ve diğer departman ilgililerinin kullanabileceği bir arayüze sahip program tasarlanmıştır. Programı tasarlamak için gerekli olan veri akış diagramları oluşturulmuştur.Bu programın temel amacı sürece ait tüm tasarımsal ve sistemsel süreçlerin ortak bir program vasıtası ile yürütülmesini sağlamaktır. Böylelikle tüm kullanıcılar işlerini bu program üzerinden ilerletebilecek ve birbirleri ile rahatlıkla iletişime geçebilecektir. Ayrıca projeye ait tüm bilgiler düzenli ve sistematik bir şekilde depolanabilecektir. Bu program sayesinde sürecin yalınlaştığı ve ortaya çıkartılan yeni ürünlerin kalitesinin arttığı gözlenmiştir. Problemler ile programa ait ekranların arasındaki önem ilişkisini tespit etmek amacı ile çoklu karar verme tekniklerinden olan analitik hiyerarşi süreci yöntemi kullanılmıştır. Bu sefer farklı uzman tasarımcılar ile görüşülerek kriterler ağırlıklandırılmıştır. Ayrıca programın sürece kazandırdığı yalın teknikler belirlenmiştir. Bu bilgiler kullanılarak kalite evi oluşturulmuş ve böylece programa ait hangi ekranın hangi probleme çözüm sunduğu ve hangi yalın tekniğin programın hangi ekranı ile alakalı olduğu belirlenmiştir. Çalışmanın son kısmında gelecek değer akış haritası çizilerek iyileşen süreler haritaya işlenmiştir. Mevcut süreçteki teslim süresi ile iyileştirilmiş teslim süresi kıyaslanarak süreçteki iyileşme oranı belirtilmiştir. Çalışmanın sonuçları, beyaz eşya sektörü gibi imalat endüstrilerindeki yeni ürün tasarım ve geliştirme süreçlerinde, aynı zamanda uygulanan proje yönetiminin zaman ve maliyet performans beklentisini karşılayacak şekilde, yalın üretim tekniklerinin uygulanabileceğini göstermiştir. Ancak bu uygulamada, bilgi ve iletişim yönetimi kritik önem taşıdığından, süreç geliştirmek için, bilgi sistemlerinden, iş ve bilgi akışının iyileştirilmesi için yararlanılması gerekmektedir. Bu nedenle, bu tür iyileştirme çalışmalarında, özgün bilgi sistemlerinin veri tabanı, veri akışı ve arayüz tasarımı içerecek şekilde tasarlanması çalışmalarının eşlik etmesi önerilmektedir. Bununla ilgili örnek uygulama tez çalışmamızda sunulmuştur. Bunun yanısıra çalışmamız, imalat sektöründeki yeni ürün geliştirme süreçleri için özgün bir Yeni Ürün Geliştirme Prosesi İyileştirme metodolojisi sunmaktadır. Bu metodoloji, Faz-Kapı Modeli, Değer Akışı Haritalama, Kalite Evi'nden türetilmiş İhtiyaç Analizi Modeli gibi farklı analiz tekniklerini, yalın teknikler ve bilgi sistem tasarımı gibi süreç yeniden tasarımı metodlarının birleştirilmiş bir kullanımını içermekte, böylelikle alandaki bilgi birikimine katkı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In White-good sector, the companies constantly work for increasing their level in the industry and find places for themselves in the market and compete each other. When the reports of the companies which implement market observations, are reviewed, it is seen that the white-good sector has a very important place for Turkey. Two of the biggest white-good and durable goods production companies are in this country. The companies, which produce new products, want to present different products from their competitors, with latest technology to provide competition advantage for themselves. Their primary aim is to increase their profitability and market share by meeting the customer demands and needs with the products they developed. So, the new product design and development processes have so much importance. But these processes must be managed correctly and unnecessary procedures must be removed. Because the processes exposed without value or with incorrect planning cause additional costs for the companies. More importantly, because of the processes which are managed incorrectly, the quality of the new products is affected. As a result, investments and hard work can go to waste. In intensive production organizations, the progress of the work is not always at the planned and targeted times. When different departments need to carry out joint business with each other, disruptions and deviations may occur in the workflow. As a result of this, the time allocated to the triggering processes is narrowed and the company has to go out of the ordinary process. In this case, if the company does not have tools with flexible process management, the risk of encountering wrong outputs increases. Efforts to correct erroneous work increase the cost, lead to additional time losses and adversely affect the future of other projects. Therefore, processes should be freed from being dependent on the individual as much as possible and personal experiences should be turned into company knowledge. Systematic measures should be taken in order to prevent same mistakes from occurring again and more flexible management of processes should be ensured. Companies generally focus on profitability, but they should not ignore systemic problems that lead to such waste of time and money. Employees in different departments need to work more coordinated among themselves, support and control each other in line with the same goal. In addition, communication between departments is very important in large-scale companies. In order for the processes to proceed, the followers should be able to exchange information more regularly and systematically with the people doing the work. Interviews from many different platforms lead to information loss and confusion about the history of the process. Thus, when a problem is encountered, it is difficult to identify the problem correctly and take the necessary intervention. Because of all these reasons, this thesis study has focused on the process of refrigerator design development and answers to the questions of how to make the process more productive and correct. To do this, project management, data management, new product development process and lean design process topics have been studied. By observing lean techniques, ideas that can improve the processes have been reviewed. First, information about the new product design process of the company we work on has been collected. The data collection has been obtained by observations, personal experiences, interviews, and reviewing the project plans of the previous projects. According to the gathered information, work flows have been created with the help of Stage-Gate model. Then, value stream map for the current situation of the process has been created. The person, time and inventory data that belong to the process have been logged into the map. Thus, the average delivery times of the projects have been found. As our aim is to improve the recent situation, we must determine the parts that makes the process idle. To do this, by interviewing the experienced design specialists in company, the problems which present no value and cause the process to take longer have been found. These problems are; the waiting times caused by the approval processes, feedback delays, lack of data sharing and storage, unnecessary meetings, incorrect project deadlines and not defining the features of the parts to be designed on time. Later, to make the process lean, a programme with an interface that can be used by all designers and the people in other departments has been created. Data flow diagrams have been created for designing the programme. The main target of this programme is to make all design and system processes that belong to main process to work in a shared programme. In this manner, all users would advance on their works and contact each other using this programme. Also, all the information that belong to the project could be stored regularly and systematically. Thanks to this programme, it has been observed that the process has been leaned and product quality has increased. To determine the importance relationship between the problems and the screens that belong to the programme, analytic hierarchy process method has been used which is one of the multi criteria decision making techniques. This time, the criterias have been weighted by interviewing different design specialist. Also, the simple techniques that the programme provide to the process have been determined. By using this information, quality function deployment table has been created and thus we were able to see which screen provide solution for which problem and which simple technique is related to which screen of the programme. In the last part of the study, improved times have been saved into the map by drawing future value stream map. By comparing the lead times in the actual and new process, the improvement rates have been found. The findings of the study revealed that lean production techniques can be applied to NPD processes in manufacturing like white goods industry, for improving time and cost performance. However, knowledge management and communication management in these processes have critical importance, hence information systems must also be utilized to enable better information and work flows in this improvement framework. Besides, our study attempted to propose an unique“NPD Process Improvement”methodology new product development and design teams in manufacturing industry. This methodology aims to contribute to the body of knowledge in the field by its combined usage of different analysis techniques like Stage-gate, VSM, AHP, Needs Analysis (QFD) and process re-design methods by lean approaches together with informations system design (Database design, Data Flow and User Interface design).