Dışkı örneklerinden Campylobacter'lerin izolasyonu ve çeşitli antimikrobiyal ajanlara duyarlılıklarının araştırılması
Isolation identification and susceptibility to various antimicrobial agents of campylobacter species from stool specimens obtained from patients with diarrhoeae
  1. Tez No: 54766
  2. Yazar: MEHMET SAİT YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ŞİR AHMET FAZLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Campylobacter türleri, 15-20 yıl öncesine kadar sadece veteriner hekimlikte adı geçen mikroorganizmalar iken, bugün insan gastroenteritlerinin en önemli etkenleri arasında yer almaktadırlar. Yöremizde Campylobacter'lerin ne oranda izole edilebildiğini belirlemek için 01.01.1995-31.12.1995 tarihlerini kapsayan 1 yıllık süre içinde 2127 dışkı örneği incelendi. Bu örneklerin 58 (%2.7)'inde Campylobacter spp izole edildi. Bu izolatların 47 (%81)'si C. jejuni ve 11 (%19)'i C. coli olarak belirlendi. Aynı süre içinde dışkı örneklerinden Shigella %5.6 ve Salmonella %1.1 oranında soyutlandı. Campylobacter izolasyonunun yaz aylarında zirveye ulaştığı ve Campylobacter ishallerinin en çok 5 yaş altı çocuklarda görüldüğü gözlemlendi. Yapılan duyarlılık testlerinde, C. jejuni suşlarının %28'i ve C. coli suşlarının %22'si agar dilusyon yöntemiyle siprofloksasine dirençli bulundu. Test edilen diğer antibiyotiklere karşı direnç saptanmadı. MIC değerleri gözönüne alındığında in vitro etkinliği en yüksek antibiyotiklerin azitromisin ve tetrasiklin olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
İNGİLİZCE ÖZET Isolation, identification and susceptibility to various antimicrobial agents of Campylobacter species from stool specimens obtained from patients with diarrhoeae Campylobacter species, especially thermophilic Campylobacters, at present are one of the main causes of gastroenteritis in humans. To determine the prevalance of Campylobacter isolation in our region, Campylobacter was investigated in 2127 stool specimens collected between 1 January and 31 December 1995. Campylobacter species were isolated in 58 (2.7%) specimens. 47 (81 %) Of these isolates were identified as Campylobacter jejuni and 11 (19%) as Campylobacter coli. In the same period, the proportion of Shigella and Salmonella isolation in the fecal samples were 5.6% and 1.1%, respectively. It was observed that Campylobacter isolation was reached a peak in the summer and Campylobacter diarrhoea was seen mostly in the children under 5 years of age. According to antimicrobial susceptibility, 28% of C. jejuni and 22% of C. coli strains were resistant to ciprofloxacin by agar dilution method. No resistance was observed to other antimicrobial agents studied. MIC values indicated that azithromycin and tetracyclin were most effective drugs against Campylobacter species in vitro.